Akademicka współpraca Instytutu Gospodarki Światowej (IGŚ), Szkoła Główna Handlowa z instytucjami naukowymi: NIEMCY
Centre for European Economic Research (ZEW), Mannheim
TuTech Innovation, Hamburg
Współpraca IGŚ z TuTech rozpoczęła się w 2004 r. i obejmowała wspólne projekty z zakresu innowacyjności i konkurencyjności:
- Economic And Technological Dimensions of National Innovation Systems (2005) projekt dotyczył analizy powiązań pomiędzy czynnikami ekonomicznymi, zmiennymi technologicznymi i innowacjami oraz służył wymianie doświadczeń w ramach inicjatyw ukierunkowanych na innowacje na poziomie lokalnym/regionalnym. Efektem badań w ramach projektu jest publikacja naukowa: W.Leal Filho & M.A.Weresa M.A., (współautorstwo i współredakcja), Economic and Technological Dimensions of National Innovation Systems, Peter Lang, Frankfurt, Bern, Bruxelle, New York, Oxford, Wiedeń 2005.
- Achieving Competitiveness through Innovations (2006) W ramach projektu wydano książkę: M.A. Weresa, W. Leal Filho (współredakcja), Achieving Competitiveness through Innovations. A Challenge for Poland and Other New EU Member States, Peter Lang, Frankfurt, Bern, Bruxelle, New York, Oxford, Wiedeń 2007.
WIELKA BRYTANIA
University of Central England
Współpraca badawcza w następujących projektach:
- Technology and Development (2004)
- Economic And Technological Dimensions of National Innovation Systems (2005)
- Achieving Competitiveness through Innovations (2006)
- Transfer of Knowledge (2007)
University College London
- Projekt badawczy: “Znaczenie BIZ w procesie transformacji polskiej gospodarki" zrealizowany przez SEES UCL (w okresie 1999-2000). W ramach projektu powstała książka pod redakcją M.A. Weresy (2000), Foreign Investment in a Transition Economy: The Polish Case, SSEES, University College London, Londyn, 2000.
- Udział kadry naukowej IGŚ w Anglo-Polish Colloquium 2004.
University of Central Lancashire
– Wymiana kadry akademickiej w ramach programu unijnego SOCRATES
STANY ZJEDNOCZONE
The International Center for Economic Growth (ICEG), San Francisco
International Centre for Economic Growth (USA) stworzył sieć ośrodków naukowych z Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Stanów Zjednoczonych specjalizujących się w badaniach nad polityką gospodarczą. IGŚ rozpoczął współpracę z ICEG w 1992 r. projektem Reform Round Table, który miał na celu wypracowanie rynkowych rozwiązań związanych z procesem transformacji systemowej w Polsce. Współpraca w tym programie zaowocowała wydaniem 19-raportów oraz dwutomową publikacją IGŚ pt. "Transforming the Polish Economy".
The Davis Center for Russian and Eurasian Studies (Harvard University)
Wspólny program badawczy pod tytułem: Institutions as a determinant of economic competitiveness, US expirience: Conclussions for Eastern and Middle Europe zrealizowany w 2005 r. przez jednego z profesorów z IGŚ.
The American Enterprise Institute for Public Policy Research
W ramach współpracy w latach 2004-2005 zrealizowano projekt: Analiza amerykańskiego modelu gospodarczego i możliwość jego zastosowania w polskiej gospodarce. Eksperci z American Enterprise Institute byli uczestnikami konferencji “The American Economic Way: Its Character, Effectiveness, and Applicability” organizowanej wspólnie z Instytutem Gospodarki Światowej w Warszawie. Efektem prac w ramach projektu było wydanie dwóch książek, które koncentrowały się na problematyce Reaganomiki oraz jej politycznym, gospodarczym, kulturowym oraz społecznym wpływie na kraje przechodzące transformację gospodarczą, w tym Polskę.
North Eastern Illinois University, Chicago
Początkiem współpracy była prezentacja wyników badań IGŚ na konferencji: International Business Conference zorganizowanej po raz czwarty przez College of Business and Management at Northeastern Illinois University w Chicago w marcu 2006. Profesor Marzenna Weresa, dyrektor IGŚ, wygłosiła referat “Zdolność innowacyjna krajów członkowskich Unii Europejskiej". W kolejnej fazie projektu profesor Edward Stuart, pracownik naukowy kolegium gospodarki na Uniwerytecie NEIU w Chicago, włączył się do badań IGŚ nad rolą innowacji w konkurencyjności polskiej gospodarki. Owocem współpracy była również konferencja:"Poland and the United States: Economic Partners for the Future on the Campus of Northeastern Illinois University" zorganizowana przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Chicago ( http://www.neiu.edu/~pac/ )
W przyszłości planowany jest program studiów w Polsce dla pracowników naukowych i studentów uniwersytetu NEIU w Chicago.
The Polish-American Freedom Foundation
Od 2000 r. Instytut Gospodarki Światowej jest zaangażowany w program stypendialny Lane'a Kirklanda, ufundowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która wspiera proces transformacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Dla stypendystów Kirklanda z krajów Europy Wschodniej (Ukraina, Mołdawia, Białoruś) przewidziano dwu-semsetralne studium podyplomowe w SGH oraz na innych polskich uczelniach wyższych. Celem programu jest przybliżenie stypebdystom polskich doświadczeń w zakresie transformacji systemowej.
HUNGARY
Corvinus University of Budapest - IKU Innovation Research Centre
Współpraca w ramach badań: “Interakcje sektora prywatnego w procesie decyzyjnym w badaniach naukowych" przeprowadzonych przez IKU na zlecenie Komisji Euroepjskiej w okresie 2005-2006. Celem projektu była ocena specyfiki narodowych systemów innowacyjnych oraz formalne i nieformalne sposoby oddziaływania sektora prywatnego na proces decyzyjny w ramach prowadzenia polityki z zakresu technologii i nauki. Obecny projekt badawczy jest realizowany w ramach europejskiej platformy PRIME.
GKI Economic Research Co., Budapest
Współpraca badawcza w następujących projektach:
- Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach CEFTA,
- Rozwój gospodarczy i rynek kapitałowy w krajach przechodzących transformację