Informacja o działalności akademickiej pracowników Zakładu Wspomagania i Analiz Decyzji
Prowadzone w Zakładzie Wspomagania i Analiz Decyzji badania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania metod ilościowych do wspomagania podejmowania decyzji.
Metody decyzyjne to matematyczna podstawa wspomagania decydentów w obszarze ekonomii i zarządzania. Metody te wyrosły z klasycznych badań operacyjnych i stały się elementarzem menedżera i ekonomisty-analityka. Ewoluowały one od optymalizacji liniowej do nieliniowej, od problemów deterministycznych do problemów z niepewnością, od punktowego do przedziałowego opisu kategorii ekonomicznych, od optymalizacji procesów do modelowania podporządkowanego potrzebom analiz scenariuszowych i symulacyjnych. Barierą rozwoju metod decyzyjnych były dotąd ograniczenia związane z kosztem przetwarzania danych. Współczesne metody oparte na narzędziach optymalizacyjnych i algorytmach eksploracji danych pozwalają na wykorzystanie potencjału tkwiącego w bazach danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.
Na przestrzeni już ćwierćwiecza Zakładu, rozwijamy teorię metod decyzyjnych zmierzając do zastosowań w praktyce ekonomii i zarządzania. Podstawowe i aplikacyjne badania prowadzimy w powiązaniu z tłem sytuacyjnym (ekonomicznym, psychologicznym, organizacyjnym i behawioralnym) w następujących czterech obszarach:
- Teoria podejmowania decyzji, a zwłaszcza modelowanie preferencji z uwzględnieniem niepewności, czasu i występowania strategicznych interakcji współzależnych podmiotów.
- Metody optymalizacji, w tym wyznaczanie przybliżonych rozwiązań dla problemów charakteryzujących się wysokim poziomem złożoności oraz występowaniem ryzyka.
- Prognozowanie makroekonomicznych i mikroekonomicznych skutków decyzji regulacyjnych oraz menedżerskich.
- Symulacja złożonych procesów gospodarczych, w szczególności z wykorzystaniem podejścia wieloagentowego i obliczeń rozproszonych.
Zespół Zakładu dysponuje wieloletnim doświadczeniem w dialogu z praktykami gospodarczymi. Doświadczenie to budowała współpraca przy konstruowaniu narzędzi decyzyjnych zarówno na poziomie całej gospodarki, jak i w wybranych jej sektorach, w tym: telekomunikacyjnym, finansowym, ochrony zdrowia, edukacyjnym, energetycznym, transportowym. Rozwój warsztatu badawczego pracowników Zakładu wynika ze stałej współpracy z zagranicznymi jednostkami badawczymi. Współpraca ta obejmuje nie tylko wspólne projekty naukowe, ale także – organizację międzynarodowych konferencji naukowych oraz zaangażowanie w prace światowych stowarzyszeń i czasopism naukowych.
Zakład prowadzi zajęcia na każdym poziomie studiów, często z gościnnymi prezentacjami praktyków, wykorzystując własne osiągnięcia naukowe, wiedzę wyniesioną z kontaktów konferencyjnych oraz nowoczesne narzędzia przetwarzania informacji. Autorskie sekwencje zajęć kształtują spójny profil wychowanków, zgodny z profilem Zakładu. Elementem oferty dydaktycznej Zakładu jest możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń naukowych na seminariach, konwersatoriach i warsztatach dostosowywany elastycznie do potrzeb bieżących projektów.