Studia podyplomowe: Inżynieria danych - Big data
Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH w Warszawie wraz ze współpracującymi specjalistami z praktyki gospodarczej serdecznie zapraszają na roczne elitarne studia podyplomowe: Inżynieria danych – Big Data!!!
Więcej informacji pod linkiem: http://bigdatacenter.pl/?page_id=16
Warsztaty "How IT works" z RB (Reckitt Benckiser)
Dnia 3.03.2014 odbyły się warsztaty "How IT works", które poprowadzili przedstawiciele firmy RB. Podczas warsztatów prowadzący przybliżyli profil firmy oraz przełamali stereotypy dotyczące IT. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 zespoły. Każdy zespół rozwiązywał case study, po czym liderzy grup zaprezentowali wyniki. Zwycięska drużyna została zaproszona na wycieczkę do największej fabryki RB w Polsce oraz otrzymała upominki w postaci produktów RB. Na zakończenie wszystkim uczestnikom rozdano pamiątkowe certyfikaty.
Warsztaty case-study z Reckitt Benckiser
Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych razem z Reckitt Benckiser serdecznie zaprasza na warsztaty!
"Myślisz, że IT w branży FMCG to laptop i Excel a sukces naszych marek zawdzięczamy wyłącznie sprzedaży i marketingowi?
Podczas naszego interaktywnego warsztatu zburzymy Twoje stereotypy o pracy w IT/IS oraz:
- dowiesz się jak optymalizować procesy biznesowe zachodzące w jednej z największych globalnych firm FMCG
- dowiesz się jak za pomocą technologii wspieramy sukces naszych marek
- będziesz mieć szanse modelować jeden z globalnych projektów IT/IS w praktyce
- pokażemy Ci jak rozwinąć międzynarodową karierę w globalnych strukturach Information Systems Global Services RB
Przyjdź I przekonaj się how IT works in FMCG! Tylko praktyka!"
Termin: 3 marca 2014 (poniedziałek), o godz 19.00.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: knaesgh@gmail.com
W treści wiadomości należy podać: imię i nazwisko, nr indeksu, rok studiów, nr telefonu.
Zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/575448589215839/
Reprezentacja Szkoły Głównej Handlowej na Econometric Game 2014
Zapraszamy na stronę poświęconą przygotowaniom reprezentacji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na międzynarodowy konkurs ekonometryczny Econometric Game 2014 odbywający się w dniach 15-17 kwietnia 2014r. w Amsterdamie. Przygotowania reprezentacji Szkoły Głównej Handlowej do konkursu Econometric Game odbywają się w ramach działalności Koła Naukowego Analiz Ekonomicznych. Zapraszamy gorąco do współpracy osoby zainteresowane ekonometrią oraz badaniami ekonomicznymi w kontekście zarówno przygotowań do kolejnych edycji jak i poszerzania swoich zainteresowań oraz wiedzy.
Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.
Reprezentacja Szkoły Głównej Handlowej na Econometric Game 2014
W najbliższej edycji Econometric Game 2014 planujemy reprezentować SGH w składzie: Jakub Mućk, Kamila Sławińska, Bartosz Olesiński oraz Filip Premik. Zapraszamy gorąco do współpracy osoby zainteresowane ekonometrią oraz badaniami ekonomicznymi w kontekście zarówno przygotowań do kolejnych edycji jak i poszerzania swoich zainteresowań oraz wiedzy.
Więcej informacji na stronie http://akson.sgh.waw.pl/~jm39985/EG2014.html
Podajemy wyniki finału konkursu „Wygraj z analizą danych”:
ścieżka ekonometryczna:
- miejsce: Filip Premik
- miejsce: Bartosz Olesiński
ścieżka eksploracji danych:
- miejsce: Tomasz Prochenka
- miejsce: Michał Włodkowski
- miejsce: Beata Koń, Dominik Szyszko, Filip Urbański
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i GRATULUJEMY wyróżnionym!
INFORMACJE ARCHIWALNE
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie „Wygraj z analizą danych”
Jest to ogólnouczelniany konkurs indywidualny organizowany przez Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych. Został objęty Honorowym Patronatem Dziekana Kolegium Analiz Ekonomicznych dr hab. Joanny Plebaniak, prof. SGH.
„Wygraj z analizą danych” składa się z dwóch ścieżek. Pierwsza z nich dotyczy analizy danych metodami eksploracyjnymi, natomiast druga – metodami ekonometrycznymi. Można startować w obydwu z nich! Konkurs adresowany jest do studentów SGH studiów licencjackich oraz magisterskich.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: knaesgh@gmail.com
w treści maila zamieszczając: imię nazwisko, nr indeksu oraz nazwa ścieżki konkursu.
Nadesłane w ciągu dwóch tygodni rozwiązania będą oceniane przez jury konkursu
w składzie:
- przewodniczący: dr hab. Bogumił Kamiński;
- sekretarz: mgr Grzegorz Koloch;
- członkowie: dr hab. Tomasz Kuszewski, prof. SGH; dr hab. Jakub Growiec, prof. SGH; dr Michał Jakubczyk; mgr Mateusz Zawisza; mgr Jakub Mućk; mgr Kamila Sławińska.
Autorzy pięciu najlepszych prac w każdej z części konkursu zostaną zaproszeni do finału, który będzie polegał na przedstawieniu wyników badania w formie prezentacji na konferencji zorganizowanej przez KNAE.
Organizator przewiduje ufundowanie nagród rzeczowych dla autorów najwyżej ocenionych rozwiązań zadań konkursowych.
Konkurs ekonometryczny:25 października 2013 - Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń
2 listopada 2013 - Publikacja case'a (Case zostanie opublikowany
tutaj)
15 listopada 2013 - Termin nadsyłania rozwiązań
20 listopada 2013 - FINAŁ
Konkurs eksploracji danych:25 października 2013 - Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń
30 października 2013 - Publikacja case'a
12 listopada 2013 - Termin nadsyłania rozwiązań
20 listopada 2013 - FINAŁ
Zachęcamy do zapoznania się z treścią
regulaminu.
Niniejszym publikujemy treść case'a dla problemu eksploracji danych:
- treść zadania w pliku .PDF
- zbiór treningowy train.csv
- zbiór testowy test.csv
- przykładowy wektor decyzji prognozy_przyklad.txt
Pobierz treść case'u dla zadania eksploracji danych
KNAE 2012/2013
działa przy Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji Instytutu Ekonometrii pod opieką naukową dra Bogumiła Kamińskiego oraz mgra Grzegorza Kolocha.
11.03.2013 odbyła się się III edycja KuRsu - warsztatów programowania w pakiecie R. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Zapraszamy na spotkanie świąteczne ZWIAD-u, które odbędzie się 14 grudnia 2012r. o godz. 18.00 w kafeterii w bud. S (tj. przy Stodole). Serdecznie zapraszamy!
W roku 2012/2013 KNAE kontynuuje działalność w sekcjach: makroekonomicznej, internetowych badań marketingowych, Quantitative Finance oraz sekcji ekonometrycznej. Ponadto, powstają nowe: sekcje modelowania symulacyjnego (ESSA) i predykcyjnego (Pogodynka), a także pojawi się kilka nowych projektów. Jak co roku, planujemy organizację kolejnej edycji KuRsu oraz tradycyjnych już spotkań integracyjnych KNAE .
Spotkanie informacyjne na którym członkowie KNAE opowiedzą o planowanej na ten rok działalności koła odbędzie się 25.10 (czwartek) o godz.19.00 w sali 1A w budynku C.
Serdecznie zapraszamy!
kontakt: knaesgh@gmail.com
11.10.2012 na spotkaniu organizacyjnym KNAE do zarządu wybrani zostali: Michał Włodkowski, Agnieszka Jakubowicz, Marta Witkowska, Aleksandra Pawłowska, Edyta Pierewoj.
KNAE 2011/2012
działa przy Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji Instytutu Ekonometrii SGH pod opieką naukową profesora Tomasza Szapiro i doktora Piotra Wojewnika.
W roku akademickim 2011/2012 KNAE będzie działało w podziale na kilka sekcji tematycznych: makroekonomiczną, badań internetowych, zastosowań metod ilościowych w analizie rynków finansowych. Ponadto raz w miesiącu będą organizowane ogólne spotkania z zaproszonymi gośćmi. Planujemy także organizację konferencji naukowej oraz kolejnej edycji kursu programowania w pakiecie R. Jesteśmy otwarci i pozytywnie nastawieni do wszelkich nowych pomysłów i inicjatyw.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat planowanych projektów oraz działalności poszczególnych sekcji lub podzielania się z nami nowymi pomysłami zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 16 listopada (środa) o godzinie 19.00 w sali 2c budynek C.
Zarząd KNAE działa w składzie:
Michał Miłkowski
Agnieszka Jakubowicz
Edyta Pierewoj
Aktualności
Econometric Game w Amsterdamie. Nasza reprezentacja w składzie: Mateusz Filarowski, Jakub Mućk, Mateusz Myśliwski, Jakub Witkowski zakwalifikowała się do ścisłego finału „Gry Ekonometrycznej” – międzynarodowych zawodów ekonometrycznych organizowanych przez University of Amsterdam. Więcej:
http://www.econometricgame.com/
29.03.2012 na spotkaniu sekcji makroekonomicznej Jakub Mućk zapoznał uczestników z modelami DSGE oraz środowiskiem Dynare w programie Matlab.
22.03.2012 na spotkaniu sekcji makroekonomicznej – Agnieszka Majewska omówiła metody pomiaru cykli koniukturalnych.
15.03.2012 na spotkaniu sekcji makroekonomicznej Bartosz Chroł przedstawił Teorię Realnego Cyklu Koniukturalnego.
12.03.2012 rozpoczął się, organizowany przez KNAE KuRs – szkolenie z wykorzystania pakietu R do analiz statystycznych i ekonometrycznych.
12.03.2012 na spotkaniu sekcji badań internetowych zostało przeprowadzone badanie fokusowe Idealnego Wizerunku Rektora SGH.
8.03.2012 na spotkaniu sekcji makroekonomicznej Aleksandra Pawłowska oraz Marta Witkowska przedstawiły stylizowane fakty Kaldora.
7.03.2012 na 2 spotkaniu sekcji finansowej Grzegorz Cinal przedstawił wybrane metody testowania kointegracji.
5.03.2012 miało miejsce kolejne spotkanie sekcji badań internetowych, podczas którego pracowano nad scenariuszem badania fokusowego.
1.03.2012 odbyło się 2 spotkanie sekcji makroekonomicznej. Model semiendogenicznego wzrostu R&D Jonesa przedstawił Michał Miłkowski.
29.02.2012 odbyło się pierwsze spotkanie (w semestrze letnim) sekcji finansowej. Tematem spotkania prowadzonego przez Jacka Czyżewskiego był Pairs Trading.
27.02.2012 miało miejsce pierwsze spotkanie sekcji badań internetowych.
23.02.2012 odbyło się 1(w semetrze letnim) spotkanie sekcji makroekonomicznej. Tematem spotkania był model endogenicznego wzrostu Aghiona - Howitta, Referująca: Aneta Peryga.
16.01.2012 odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnikom Akademii Gemiusa.
5.01.2012 odbyło się 7 spotkanie sekcji makroekonomicznej. Tematem spotkania był sektor R&D w modelach wzrostu i omówiony w tym kontekście model endogenicznego wzrostu Romera. Referująca: Aneta Peryga.
2.01.2012 odbyło się 8 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Wycenę opcji europejskich przy zastosowaniu modelu Blacka-Scholasa omówiła Klaudyna Marciniak. Parametry greckie omówił Michał Zieliński.
19.12.2011 odbyło się 7 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Na spotkaniu zostały omówione opcje oraz podstawowe strategie giełdowe z wykorzystaniem opcji.
16.12.2011 w ramach sekcji badań internetowych miało miejsce spotkanie z Radosławem Bojanowskim – analitykiem z działu Metodologii firmy Gemius i specjalistą ds. analiz IIBR. Tematem spotkania był „ Dobór próby”.
15.12 odbyło się 6 spotkanie sekcji makroekonomicznej. Temat dynamiki długookresowej w modelu Lucasa-Uzawy zaprezentowała Edyta Pierewoj.
Projekt badawczy „BID - badanie zachowań i strategii użytkowników w grach all pay” zgłoszony do konkursu "Centrum Aktywnych" przez Studenckie Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych przy ZWiAD został nagrodzony grantem badawczym w wysokości 2000 złotych. Jury konkursowe doceniło zarówno rzetelność przygotowania pracy konkursowej, dobór próby, jasność stawianych tez, użyteczność społeczną, jak i oryginalność pomysłu. Projekt „BID” został jednym z trzech najwyżej sklasyfikowanych spośród wszystkich 60 zgłoszonych do konkursu.
12.12.2011 odbyło się 5 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Gościem był mgr Grzegorz Koloch, który wygłosił wprowadzenie pt. „Optimal position sizing”, a następnie odpowiadał na pytania uczestników.
12.12.2011 odbyło się 2 plenarne spotkanie KNAE, na którym dr Michał Ramsza zaprezentował uczestnikom zaawansowane możliwości środowiska Latex.
9.12.2011 mgr Jakub Mućk zaprezentował na odbywającej się w Poznaniu II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Metody Ilościowe w Ekonomii” referat pt. „Prognozowanie realnego kursu walutowego przy pomocy sieci neuronowych”
9.12.2011 w ramach sekcji Badań Internetowych Michał Wiśniewski- młodszy specjalista ds. sprzedaży badań e-marketingowych firmy Gemius poprowadził spotkanie na temat „Badania typu site-centric”
5.12.2011 miało miejsce 5 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Na spotkaniu został zaprezentowany model Markowitza, wykorzystujący dane zamknięcia spółek WIG20 , który przygotowali: Klaudyna Marciniak, Konrad Kostrzewa , Michał Zieliński, Karol Szafranek.
2.12.2011 pani Małgorzata Wołejko, współtwórczyni badania Megapanel PBI/Gemius, uznawanego za standard pomiaru Internetu w Polsce, w ramach sekcji Badań Internetowych poprowadziła warsztaty na temat „Badania panelowe na przykładzie badania Megapanel/PBI".
1.12.2011 odbyło się 4 spotkanie sekcji Makroekonomicznej. Temat kapitału ludzkiego w modelach wzrostu gospodarczego oraz Modelu Lucasa-Uzawy przedstawiła Edyta Pierewoj.
28.11.2011 odbyło się 4 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Model APT dla branży spożywczej i budowlanej zaprezentowali Dominik Supera i Ewelina Żurowska. Model CAPM, zaimplementowany w R przy wykorzystaniu danych dla WIG20 zaprezentowali Marcin Maciaszczyk i Karol Klimas.
25.11.2011 w ramach sekcji Badań Internetowych, Wojciech Ciemniewski, Project Manager IIBR – gośc z firmy Gemius poprowadził wykład pod tytułem „ Badanie ankietowe (CAWI) – typy badań, sposoby ich realizacji, specyfika konstrukcji kwestionariusza, możliwości i ograniczenia metody online.”
24.11.2011 odbyło się 3 spotkanie sekcji Makroekonomicznej. Katarzyna Wąsik zaprezentowała model Ramseya-Cassa-Koopmansa.
23.11 odbyło się organizacyjne spotkanie sekcji ekonometrycznej. Uczestnicy zapoznali się z zasadami konkursu i ustalili plan przygotowań.
21.11.2011 odbyło się 3 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Marcin Rybacki wprowadził członków sekcji do teorii portfelowej zapoznając słuchaczy z podstawowymi pojęciami i modelami: wskaźnikowym, CAPM i APT. Następnie został zaprezentowany przykładowy model wskaźnikowy wyznaczający portfel minimalnego ryzyka na bazie danych z GPW. Następnie sekcja podzieliła się na grupy, których celem jest przygotowanie analizy jednego z modeli i prezentacja wyników na kolejnym spotkaniu. W dniu 21.11.2011 odbyło się 1 spotkanie ogólno kołowe na którym mgr Jakub Mućk wprowadził uczestników w środowisko Latexa.
18.11.2011odbyło się 1 spotkanie w ramach sekcji badań internetowych. Temat spotkania: Internetowe badania jakościowe – na przykładzie badań FGI, IDI ora BuLLetein Board Discussion. Prezentację przeprowadził Agnieszka Rzeźnik – Project ManagerIIBR – gość z firmy Gemius.
17.11.2011 odbyło się 2 spotkanie sekcji Makroekonomicznej. Michał Miłkowski –zaprezentował Model Solowa. cz.II.
14.11.2011 odbyło się 2 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Tematem były Metodologia wyceny papierów wartościowych. Prezentację poprowadził Jacek Czyżewski.
10.11.2011 odbyło się 1 spotkanie sekcji Makroekonomicznej. Michał Miłkowski – koordynator sekcji - uroczyście rozpoczął działalność sekcji w roku 2011/2012 po czym dokonał krótkiego wprowadzenia do teorii wzrostu gospodarczego i zaprezentował Model Solowa.
7.11.2011 odbyło się 1 spotkanie sekcji Quantitive Finance. Koordynator sekcji – Jacek Czyżewski uroczyście rozpoczął działalność sekcji w roku 2011/2012. Został nakreślony cel i tematyka spotkań.
KNAE 2010/2011
Zakład Wspomagania i Analizy Decyzji oraz Studenckie Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych KNAE zapraszają na wykład otwarty profesora Grzegorza Kerstena z John Molson School of Business na Concordia University w Montrealu, Kanada. Wykład zatytułowany: "Negotiations from behavioural and support perspectives" odbędzie się w poniedziałek 6 grudnia 2010, o godz. 17.15, w sali 25F
Zarząd
Maciej Małysz – prezes;
Michał Miłkowski – wiceprezes, koordynator konferencji;
Karolina Masłowska – wiceprezes, koordynator grupy „czwartkowej”;
Karolina Pawlik – rzecznik, koordynator grupy „środowej”.
Terminy cotygodniowych spotkań:
Grupa środowa: 236G, 19.00-20.30;
Grupa czwartkowa: 463G, 17.10-18.40
21.10.2010r. odbyło się spotkanie organizacyjne KNAE.
Zgodnie z postanowieniem, koło podejmuje swoją działalność w obecnym roku akademickim i ma na celu przygotowanie projektów z dziedziny metod ilościowych i ich zastosowań w ekonomii. Do Tymczasowego Zarządu Koła zostali wybrani: prezes- Maciej Małysz, wiceprezes - Michał Miłkowski oraz rzecznik- Karolina Pawlik.
Obie grupy równolegle będą zajmowały się programowaniem w pakiecie ekonometrycznym „R” oraz realizacją wszystkich zaplanowanych projektów wymienionych w poprzednim poście. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: malysz.mac@gmail.com.
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne SKN AE, które odbędzie się w czwartek 21 października 2010r. o godz. 17.10 w sali 25 w budynku F.
Studencie Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych działające przy Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji Instytutu Ekonometrii SGH pragnie zaprosić wszystkich chętnych, niezależnie czy są na pierwszym roku studiów licencjackich czy piszą właśnie pracę magisterską, do współpracy w przygotowaniu projektów z dziedziny metod ilościowych i ich zastosowań w ekonomii.
Stwarzamy możliwości:
Nawiązania współpracy z pracownikami naukowymi;
Podjęcia badań naukowych, a następnie publikacji wyników;
Poznania narzędzi analitycznych niezbędnych w pracy ekonomisty;
Integracji w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.
Co więcej na realizację już czekają następujące inicjatywy:
Jeżeli chcecie uzyskać dokładniejsze informacje na temat powyższych pomysłów lub dysponujecie swoimi własnymi, którymi pragniecie się podzielić, zapraszamy na spotkanie organizacyjne SKN AE, które odbędzie się w czwartek 21 października 2010r. o godz. 17.10 w sali 25 w budynku F.
Zarząd SKN AE
w składzie:
Karolina Pawlik
Maciej Małysz
Marcin Rybacki
KNAE 2009/2010
działa przy Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji Instytutu Ekonometrii SGH pod opieką naukową profesora Tomasza Szapiro.
Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych stwarza możliwości:
nawiązania roboczej współpracy z pracownikami naukowymi Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji (ZWiAD)
szeroko pojętej integracji w gronie osób o podobnych zainteresowaniach
współpracy, w ramach prowadzonych projektów, z przedstawicielami wiodących przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych (dotychczas m.in. Commercial Union, Reuters, The Boston Consulting Group, Ernst & Young, BRE Bank, Bank Handlowy)
nabycia, a następnie doskonalenia umiejętności w zakresie obsługi oprogramowania wykorzystywanego w procesie analizy danych i wspomaganiu podejmowania decyzji (jak np. Matlab, WEKA)
publikowania wyników prac poszczególnych sekcji w Zeszycie Naukowym KNAE
podjęcia badań naukowych, a następnie - publikacji wyników.
Właśnie odbyła się doroczna majówka KNAE i ZWiAD (zdjęcie w Aktualnosciach ZWiAD)! Następna za rok!
Odbyło się spotkanie organizacyjne KNAE 2009/2010. Podjęto prace nad ukonstytuowaniem trzech sekcji: Quantitative Traders - kontakt: Łukasz Adamski (luad@o2.pl), Akademickie Forum Ekonomiczne - kontakt Maciej Małysz (malysz.mac@gmail.com) oraz Grupa X - kontakt: Mikołaj Winnicki (mikolajwinnicki@gmail.com). Dalsze informacje znajdują się w zakładce Sekcji KNAE.
Osoby zainteresowane współpracą w ramach projektów Koła, prac seminaryjnych, projektów prowadzonych przez pracowników ZWiADu - Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji - mogą zgłosić się pocztą elektroniczną do Opiekuna KNAE (tszapiro@sgh.waw.pl) lub dowolnej osoby związanej ze ZWiAD-em.
Czekamy! Mile widziana wiedza (lub nieodparta chęć jej zdobycia) z zakresu sieci neuronowych, eksploracji danych, wspomagania decyzji, negocjacji, teorii wzrostu gospodarczego, rynków finansowych, ekonometrii pieniądza, ale również z innych dziedzin. Jesteśmy otwarci na Twoje zainteresowania! Łączy nas entuzjazm w działaniu i analityczne podejście do rozwiązywanych problemów.
KNAE 2006/2007
W poniedziałek, 13 marca br., odbyło się spotkanie członków KNAE z panem Ernestem Syską, prezesem IT Investment Consulting. Spotkanie otworzył opiekun naukowy Koła, prof. Tomasz Szapiro. Prezes Syska przedstawił studentom profil swojej firmy, odpowiadał na pytania, jak również zarysował możliwość współpracy z zainteresowanymi członkami Koła poprzez praktyki.
Sekcja Gry supermodularne, pon., 19:00, 01A.
Sekcja Kreatorów gier
Sekcja Ekonometria pieniądza, pon., 19:00, 25 F.
Sekcja Projektów i Analiz Rynkowych, wt. 19:00, 316 G.
Dołącz ze swoimi pomysłami!
WŁASNE PROJEKTY I PUBLIKACJE NAUKOWE
KONTAKTY ZE ŚRODOWISKIEM BIZNESU I ZAGRANICZNYMI UCZELNIAMI
ORGANIZACJA WYKŁADÓW PUBLICZNYCH
OPIEKA PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH
Ten Zeszyt Koła Naukowego KNAE wieńczy dziesięciolecie działalności Koła. W 1994 roku założyciele KNAE, studenci trzeciego i czwartego roku, dogadali się, wybrali opiekuna i przyjeli formułę działania. Potem KNAE zmieniło się : bywały trzy sekcje, bywało ich aż osiem. Startowało KNAE z niespełna trzydziestki, ale i liczyło ponad setkę zapaleńców. Skupiało swoją działalność na grantach TEMPUSa, walczyło w turniejach Market Place, organizowało spotkania, konferencje, ale i wypady do lasu. W różnych latach róznie...
Prezentowany Zeszyt jest podobny, ale i różny od poprzednich. Podobny, poniewaz jest efektem tego samego spojrzenia na sens działalności KNAE. Różny, ponieważ twórcy zeszytu rozpoczeli pracę nad swoim projektem już kilkanaście miesięcy temu. A po drodze pokonali przerwę wakacyjną, zdobyli nowych kolegów - współpracowników, potrzebne środki oraz ... przyjażń i doświadczenie. /tsz/
Co o nas piszą :
Lepsza sztuczna inteligencja niż żadna
KNAE gości studentów z Tilburga
Turniej negocjacji międzynarodowych
I po majówce :-)
09.05.2009 miała miejsce majówka Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji (ZWiAD) i Koła Naukowego Analiz Ekonomicznych. Poranne zachmurzenie nie powstrzymało grupy pracowników Uczelni, absolwentów i studentów przed stawieniem się na miejscu zbiórki.
Pomimo wczesnej pory humory dopisywały :-) Każdy już od rana przeczuwał, że to będzie udany dzień :-)
Po dotarciu na miejsce nadszedł czas na spacer.
Im dalej w las, tym dyskusje stawały się coraz bardziej ożywione, a atmosfera jeszcze lepsza. Czyżby jakaś ukryta zależność? ;-)
Powszechnie wiadomo, że głodny ekonomista to zły ekonomista. Z czasem przyszła zatem pora na ognisko :-)
Nawet w trakcie majówki Koło nie zapomina o młodych i perspektywicznych osobach, mogących zasilić jego szeregi. Indywidualne podejście to podstawa dobrego dialogu :-)
Powrót do Warszawy nie oznaczał końca imprezy:-) Rozpoczęte tematy nie pozwalały na zbyt szybkie rozejście się do domów. Dlatego też postanowiliśmy kontynuować spotkanie w Equilibrium.
Pozytywne wrażenia uczestników pozwalają przypuszczać, iż nie była to ostatnia tego typu inicjatywa. Nieobecni mogą zatem odetchnąć z ulgą i czekać na kolejną okazję, która z pewnością się nadarzy ;-)
W roku akademickim 2008/2009 członkowie Koła Naukowego Analiz Ekonomicznych prowadzili prace w czterech sekcjach:
GROW (Grupa Rozmyślająca o Wzroście, dawniej Kapitaliści jeszcze dawniej Młodzi Kapitaliści )
Inteligentne Decyzje (dawniej Weka)
Quantitative Traders (nowo utworzona sekcja o nowatorskiej tematyce)
Grupa Pierwszego Roku
W czerwcu grupa projektowa KNAE zaprezentowała raport z projektu LTI dla BRE Bank S.A.
23 kwietnia w siedzibie firmy Ernst & Young (EY) odbyło się uroczyste rozpoczęcie konkursu EY Case Study dotyczącego zarządzania ryzykiem finansowym. Spotkaniu przewodniczyli: p. Paweł Preuss - Senior Manager z Grupy Zarządzania Ryzykiem Finansowym EY, oraz prof. Tomasz Szapiro - ze strony ZakŁadu Analizy i Wspomagania Decyzji SGH (ZWiAD). W tym roku organizatorzy przygotowali studium przypadku pt: "Lokata inwestycyjna WIG20". Przez kolejne cztery tygodnie zakwalifikowani studenci rozwiązując zadania konkursowe będą mieli możliwość zdobycia i sprawdzenia teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii finansowej - w szczególności w zakresie wyceny produktów i zarządzania ryzykiem finansowym.
Uczestnicy konkursu rozwiązują zadania w czteroosobowych grupach i pozostają pod opieką naukową pracowników ZWiADu, w którego kalendarz Ernst & Young Case Study wpisał się już na dobre.
Uczestnicy konkursu otrzymali na starcie z rąk organizatorów upominki. Dla zwycięskiego teamu, prócz nagród rzeczowych, firma EY przewidziała możliwość odbycia praktyk w dowolnie wybranym dziale.
9 marca br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Internetowego Konkursu Ekonomicznej Gry Edukacyjnej:
Zbigniew Porczyk – I m-sce
Szymon Pinderak – II m-sce
Tomasz Kołodziejczyk – II m-sce
Jakub Jaroszewski – III m-sce
Łukasz Lamparski – III m-sce
Maciej Dziasek – III m-sce
Paweł Kardacz – III m-sce
Justyna Paskiewicz – III m-sce
Piotr Oszytko – III m-sce
Marcin Luziński – III m-sce
Nagrody - 1000 zł za I m-sce, odtwarzacze mp3 i nagrody książkowe -wręczali: przedstawiciel sponsora - The Boston Consulting Group - Pani Anna Mankiewicz oraz członkowie Kapituły Konkursu: prof. Tomasz Szapiro, prof. Tomasz Kuszewski, prezes KNAE Grzegorz Koloch i twórca gry Adam Narkiewicz.
W piątek, 16 grudnia, po piątej, członkowie Koła wraz z pracownikami Zakładu i absolwentami - wychowankami, którzy ukonczyli studia pod opieką promotorów z Zakładu, jak co roku spotkali się na tradycyjnym opłatku. Profesor nie zawiódł - bywalcy twierdzą, że tegoroczne słowa okolicznościowe z pewnością dorównały nie tylko mowom ubiegłorocznym, ale i jeszcze dawniejszym. Były odegrane na trąbce kolędy, życzenia, życzenia i jeszcze raz życzenia, wreszcie długie - omalże nocne - rozmowy z absolwentami o tym, jak w SGH było niegdyś, a jak jest obecnie, i jak się w pracy po SGH ląduje. Część tego wszystkiego widać na zdjęciach .
W dniach 17-21 listopada odbył się międzynarodowy turniej negocjacyjny "Investing in Central and Eastern Europe" zorganizowany przez Institute of Educatioan of the Studensts przy Uniwerystecie Humbolta w Berlinie. W turieju wzięli udział reprezentanci USA, Niemiec, Słowacji, Rosji i Polski. W skład naszej drużyny wchodzili członkowie Koła KNAE: Ewelina Sójkowska (Studencki Senator SGH), Karol Mościcki oraz Grzegorz Koloch. Nasi reprezentanci wygrali dwa z trzech konkursów. Wydarzenie nie ograniczyło się do wątku rywalizacji. Wątek towarzyski objął wymianę szczerych opini o tym i owym, a także - poważne studia terenowe. Część tych doświadczeń obrazują zdjęcia:
W środę, 30 listopada, o godz. 17:15 w Auli VII Koło Naukowe Analiz Ekonomicznych zorganizowało wykład otwarty pt. "Informacja i technologia na rynku finansowym". Wykład przeprowadził p. Jacek Lech z Reuters Europe S.A.
W poniedziałek, 7 listopada w ramach Koła KNAE powstała nowa sekcja: Ekonomiczna Gra Edukacyjna. Tym samym w KNAE działa już 5 sekcji!
W środę, 12 października odbyło się SPOTKANIE REKRUTACYJNE - Już powstały cztery sekcje KNAE, a będą nowe! Dzialają: