Informacja o działalności akademickiej pracowników Zakładu Wspomagania i Analiz Decyzji
Prowadzone w Zakładzie Wspomagania i Analiz Decyzji badania naukowe koncentrują się wokół wykorzystania metod ilościowych do wspomagania podejmowania decyzji.
Metody decyzyjne to wiedza dotycząca sposobów wspomagania decydentów w obszarze ekonomii i zarządzania w podejmowania decyzji. Metody te są dziś elementarzem menedżera i ekonomisty-analityka wyrosły z klasycznych badań operacyjnych. Ewoluowały one od optymalizacji liniowej do nieliniowej, od problemów deterministycznych do problemów z niepewnością, od punktowego do przedziałowego opisu kategorii ekonomicznych, od modelowania procesów do ich symulacji, od stosowania obiektywnych i sztywnych mierników do metod interaktywnych pozwalających na uwzględnienie subiektywizmu. Do niedawna barierą rozwoju tych metod były ograniczenia związane z kosztem gromadzenia danych. Współczesne metody oparte na narzędziach optymalizacyjnych i algorytmach sztucznej inteligencji, a zwłaszcza narzędzi eksploracji danych pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału tkwiącego w bazach danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.
Na przestrzeni 20 lat od utworzenia Zakładu, badania prowadzone w Zakładzie ewoluowały zmierzając do zastosowań wywodzących się z ekonomii i zarządzania. Badania – podstawowe i aplikacyjne – prowadzone są dziś w silnym powiązaniu z zastosowaniami i z tłem sytuacyjnym (ekonomicznym, psychologicznym, organizacyjnym i behawioralnym) w czterech obszarach:
- Teorii podejmowania decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem metod opisu preferencji podmiotów gospodarczych oraz konstrukcji i implementacji procedur wielokryterialnych we wspomaganiu indywidualnych i grupowych procesów podejmowania decyzji
- Metod optymalizacji, a zwłaszcza metod znajdowania rozwiązań przybliżonych dla problemów o wysokim poziomie złożoności oraz charakteryzujących się występowaniem niepewności
- Prognozowania w zakresie makroekonomicznych i mikroekonomicznych skutków decyzji regulacyjnych oraz menedżerskich
- Symulacji złożonych procesów gospodarczych, w szczególności z wykorzystaniem podejścia wieloagentowego
Zespół Zakładu dysponuje wieloletnim doświadczeniem we współpracy z praktykami gospodarczymi w zakresie wspomagania podejmowania decyzji na poziomie całej gospodarki oraz w wielu wybranych jej sektorach, w tym: telekomunikacyjnym, finansowym, ochrony zdrowia, edukacyjnym, energetycznym, transportowym.
Zakład prowadzi badania i kształcenie wykorzystując elastycznie tworzone formy wymiany doświadczeń naukowych - seminaria, konwersatoria i warsztaty. Są one dostosowywane do potrzeb bieżących projektów. Rozwój warsztatu badawczego pracowników Zakładu możliwy jest dzięki aktywnej współpracy z zagranicznymi jednostkami badawczymi. Współpraca ta obejmuje organizację międzynarodowych konferencji naukowych oraz zaangażowanie w prace światowych stowarzyszeń i czasopism naukowych.