Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku gospodarka cyfrowa stała się znaczącym i najbardziej dynamicznym elementem gospodarki światowej. Na świecie powstają instytuty, centra badawcze, katedry gospodarki cyfrowej. W szkołach biznesu tworzy się programy e-biznesu i gospodarki cyfrowe, organizuje się też na ten temat międzynarodowe konferencje naukowe, wydaje książki i periodyki. Na polskim rynku edukacyjnym ruszyła już specjalność: “Gospodarka cyfrowa”, oferowana przez Politechnikę Warszawską. W tym kierunku rozwijać się także będzie oferowana przez nowo powstały Zakład Gospodarki Cyfrowej dydaktyka, badania i publikacje.
Do pierwszych zadań Zakładu zaliczyć można działania na rzecz wypracowania swojej nowej tożsamości poprzez organizację w najbliższych latach konferencji, seminariów naukowych, seminariów magisterskich i doktorskich, przygotowanie książek i innych publikacji.
Planujemy też współpracę ze społecznościami sieciowymi w ocenie wpływu gospodarki cyfrowej na przemiany cywilizacyjne oraz propagowanie w naszej działalności charakterystycznych dla gospodarki cyfrowej praktyk jak otwartość, współpraca, udział konsumentów w projektowaniu i ulepszaniu produktów.