W dniach 13-14 października 2022 r. Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie organizuje konferencję naukową z okazji 50-LECIA SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI:
Monitorowanie działalności gospodarczej. Gospodarka po pandemii COVID-19
Pandemia COVID-19 wywarła silny, negatywny wpływ na polską gospodarkę. Po raz pierwszy od czasu transformacji ustrojowej w Polsce odnotowano recesję. Badacze koniunktury jako pierwsi obserwowali dramat hibernowanych gospodarek. Zgromadzone w tym wyjątkowym okresie dane źródłowe umożliwiają przeprowadzenie wielowątkowej analizy wpływu kryzysu COVD-19 na gospodarki. Planowana z okazji 50-lecia działalności IRG SGH konferencja będzie okazją do wymiany opinii międzynarodowego grona badaczy koniunktury gospodarczej. Spodziewamy się uzyskać odpowiedź na pytanie o trwałe (długookresowe) skutki ekonomicznej pandemii COVID-19. Pozostałe wątki debaty będą dotyczyć użyteczności dla polityki makroekonomicznej i uczestników działalności gospodarczej danych gromadzonych w badaniach koniunktury metodą testu, zagadnień monitorowania i prognozowania koniunktury w Polsce i UE, metod i narzędzi wykorzystywanych do analizy przebiegu procesów gospodarczych oraz wpływu pandemii na wahania koniunkturalne.
W wyniku obrad mamy nadzieję uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie będą trwałe skutki gospodarcze (strukturalne, zmiana ścieżki wzrostu, zmiany w metodach wytwarzania, wpływ na cykl koniunkturalny, zmiany na rynkach czynników wytwórczych i in.) kryzysu COVID-19?
- Czy narzędzia badania koniunktury gospodarczej były przydatne (użyteczne) w przewidywaniu i monitorowaniu zachodzących w gospodarce zmian?
- Czy poszerzyły one zbiór tzw. faktów empirycznych, opisujących mechanizm rozprzestrzeniania się wahań cyklicznych w gospodarce?
- Jakie są perspektywy wykorzystania informacji gromadzonych w badaniach koniunktury przez polityków gospodarczych i uczestników rynków?
- Jak na koniunkturę gospodarczą wpłyną bieżące wyzwania geopolityczne?
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania referatów i uczestniczenia w konferencji.
Konferencja odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - Aula I, bud. C, al. Niepodległości 128
(Budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, Zachęcamy do kontaktu i zgłaszania potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia w tym zakresie).
Referaty
Referat może zostać opracowany w językach polskim lub angielskim. Organizator oferuje możliwość opublikowania referatu, o ile zostanie on zaaprobowany przez Radę Programową, w recenzowanej monografii naukowej.
Terminy
30 czerwca 2022 r.:
Przesłanie tytułu i streszczenia referatu
31 lipca 2022 r.:
Akceptacja zgłoszenia przez Radę Programową
15 września 2022 r.:
Przesłanie pełnego tekstu referatu
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji bez referatu (przewidziane uczestnictwo w formie hybrydowej)
Prosimy o przekazanie niniejszej informacji wszystkim zainteresowanym osobom.
Komitet Organizacyjny Konferencji:
Dr Marek Radzikowski – Przewodniczący Komitetu
Dr Grzegorz Konat
Mgr Łukasz Olejnik – Sekretarz
Hanna Burzyńska
Mgr Agnieszka Danelczyk
Robert Goryszewski
Mgr Anna Jacygrad
Kontakt/Sekretariat Konferencji:
Agnieszka Danelczyk: adanel@sgh.waw.pl
Anna Jacygrad: ajacyg@sgh.waw.pl
tel. (22) 564 9415, 516 019 904
e-mail: irg@sgh.waw.pl