Komitet Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk (KND PAN) proponuje ustanowienie Medalu Profesora J.Z.Holzera jako wyróżnienie za dwojakiego rodzaju osiągnięcia: wybitne prace naukowe oraz działalność naukową i organizacyjną, która przyczynia się do rozwoju demografii i badań demograficznych w Polsce. W ten sposób Komitet chce utrwalić pamięć o Profesorze, zmarłym we wrześniu 2001r., o Jego dorobku i spuściźnie, jaką pozostawił zarówno środowisku demografów polskich jak i szerokiemu gronu demografów z innych krajów.
Podstawą decyzji o przyznaniu medalu jest następujący regulamin:
Regulamin przyznawania Medalu Profesora J.Z.Holzera
Medal Profesora J.Z.Holzera jest indywidualnym wyróżnieniem, które może być przyznawane corocznie:
1. Opracowanie naukowe mające formę referatu lub artykułu (albo jednotematycznego zbioru referatów lub artykułów), dotyczące szeroko pojętych badań ludnościowych, wnoszące znaczący wkład w rozwój demografii, a zarazem spełniające wysokie standardy metodologiczne i dowodzące dojrzałości warsztatowej autora.
Opracowanie może być wykonane zarówno w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie Medalu jak i w roku przyznania medalu.
Opracowanie, o którym mowa wyżej, nie musi być opublikowane. W przypadku prac niepublikowanych dodatkową nagrodą jest ich opublikowanie w postaci artykułu (lub artykułów) w „Studiach Demograficznych” lub “Polish Population Review”.
Medal za opracowanie naukowe jest przyznawany młodym polskim naukowcom co najwyżej ze stopniem doktora.
2. Za działalność naukową i organizacyjną, która przyczynia się do rozwoju demografii i badań empirycznych z zakresu demografii w Polsce.
Wyróżnienie to może być przyznawane zarówno naukowcom polskim jak i zagranicznym.
3. Medal Profesora J.Z.Holzera przyznaje Kapituła powoływana przez KND PAN na okres kadencji Komitetu. W skład Kapituły wchodzą ex officio: przewodniczący KND PAN, redaktor naczelny „Studiów Demograficznych” oraz Dorota Holzer-Żelażewska - córka Profesora J.Z.Holzera.
4. Autorzy opracowań naukowych, o których mowa w pkt.1 mogą zgłaszać swe prace, przesyłając do Kapituły wniosek o nagrodę oraz kopię pracy w terminie do 30 czerwca każdego roku. Mogą być także zgłaszani przez członków KND oraz członków Kapituły. Natomiast kandydaci do wyróżnienia za działalność naukową i organizacyjną, która przyczynia się do rozwoju demografii i badań demograficznych w Polsce, mogą być zgłaszani przez członków KND oraz członków Kapituły poprzez przesyłanie do Kapituły wniosku o nagrodę wraz z uzasadnieniem.
5. Dokumenty te należy przesyłać na adres: Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 02-513 Warszawa, Madalińskiego 6/8. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca każdego roku. Wyniki są ogłaszane do 15 października każdego roku.
Medal Profesora J.Z.Holzera został wręczony po raz pierwszy na Europejskiej Konferencji Demograficznej Europejskiego Stowarzyszenia Badań Ludnościowych (European Association for Population Studies –EAPS), która odbyła się w Warszawie w dniach 26-30 sierpnia 2003r. Profesor przyczynił się do powołania tego Stowarzyszenia w 1983r.
Medal dla młodego naukowca dostała mgr Aneta Ptak-Chmielewska z ISiD SGH za prace doktorską "Studia karier równoległych w demografii" przygotowaną pod opieką naukową prof. dr hab. Ewy Frątczak.
Dla podkreślenia wieloletniej współpracy z naukowcami z innych krajów europejskich, w ktorej rozwoju szczególną rolę odegrał EAPS, Kapituła przyznała Medal honorowym prezydentom EAPS. Wyróżnieni zostali: prof. Dirk van de Kaa z Holandii (doctor honoris causa SGH, 2003), prof. Charlotte Hohn z Niemiec, prof. Graziella Caselli z Włoch i prof. Guillaume Wunsch z Belgii. Nagrodzono także prof. Fransa Willekensa, dyrektora Holenderskiego Interdyscyplinarnego Instytutu Demograficznego, od lat związanego z polskim środowiskiem demograficznym, a w szczególności z Instytutem Statystyki i Demografii.