Kilka słów o projekcie
Zintegrowana Platforma Analityczna będzie centralnym systemem analizy danych gromadzonych przez administracje publiczną umożliwiającym prowadzenie analiz na poziomie ponadresortowym. ZPA będzie także środowiskiem badawczym wyposażonym w zaawansowane mechanizmy analityczne otwartym na nowe zastosowania i szeroką współpracę z ze środowiskiem naukowym - jednym z celów projektu jest stworzenie platformy współpracy środowisk naukowych z twórcami polityk publicznych.
Cel projektu
Projekt obejmuje wytworzenie jednolitego systemu analitycznego dla potrzeb administracji publicznej, bazującego na możliwie jak najszerszym zestawie danych będących w posiadaniu instytucji publicznych, który usprawni procesy analityczne i badawcze. Tym samym ZPA podniesienie skuteczności działań administracji w wybranych obszarach problemów społecznych i gospodarczych, poprzez wsparcie procesów decyzyjnych za pomocą informacji analitycznej wysokiej jakości.
Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie technicznych i organizacyjnych możliwości dialogu społecznego i współpracy środowisk naukowych w rozwoju analityki państwa i podnoszeniu efektywności rozwiązywania problemów społecznych.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania w poniższych 6 obszarach problemów społecznych:
analityka e-usług publicznych i wsparcie zarządzania strategią rozwoju usług dla obywatela i przedsiębiorcy,
aktywizacja zawodowa absolwentów szkół,
analiza korzystania ze świadczeń systemu zabezpieczenia społecznego,
optymalizacja alokacji środków finansowych na ochronę zdrowia i politykę społeczną: Podniesienie ochrony zdrowia i powrotu do pracy,
trajektorie edukacji dzieci i młodzieży,
optymalizacja alokacji środków finansowych na ochronę zdrowia i politykę społeczną.
Planowane efekty
Głównym rezultatem projektu będzie centralna platforma analityczna stanowiąca rozwiązanie horyzontalne umożliwiające inicjowanie dowolnych badań oraz bezpieczne pozyskiwanie danych z wielu instytucji publicznych. W ramach projektu stworzona zostanie baza wiedzy - scentralizowane repozytorium metadanych - oraz centrum kompetencji wspierającej potrzeby analityczne instytucji publicznych.
ZPA obniży również koszty prowadzenia analiz problemów społeczno-ekonomicznych oraz przyczyni się do poprawy jakości i porównywalności danych administracyjnych zbieranych na potrzeby różnych resortów. Platforma ułatwi także prowadzenie badań populacyjnych charakteryzujących się dużymi możliwościami analitycznymi i niezawodnością wnioskowania.
Dodatkowe informacje
Instytucja odpowiedzialna:
Ministerstwo Cyfryzacji
Partnerzy:
Ministerstwo Zdrowia,
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Uniwersytet Warszawski,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (Instytut Statystyki i Demografii).
Źródła finansowania:
Środki Unii Europejskiej:
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa
- Budżet państwa
Wartość projektu: 41, 998 mln PLN
Środki Unii Europejskiej: 35, 543 mln PLN
Współfinansowanie z budżetu państwa: 6, 455 mln PLN