Kilka słów o badaniu
Badanie Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie" (z ang. Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe, SHARE) jest badaniem panelowym przeprowadzanym wśród osób w wieku 50 lat i więcej, dla poznania warunków życia tej części populacji. Badanie ma na celu stworzenie bazy danych łączącej informacje o różnych dziedzinach życia osób 50+ - zdrowia, korzystania z opieki zdrowotnej, zaangażowania na rynku pracy, sytuacji materialnej, aktywności społecznej i sytuacji rodzinnej. Badanie ma multidyscyplinarny charakter, ponieważ angażuje pracę licznej grupy demografów, epidemiologów, ekonomistów, psychologów i socjologów.
Badanie rozpoczęto w 2004 roku i od tego czasu zrealizowano 7 jego etapów, natomiast od października 2019 r. przeprowadzane są wywiady w ramach etapu 8. badania. Na początku badania, w 2004 roku, było ono realizowane tylko w wybranej grupie krajów, do których stopniowo w każdym kolejnym etapie dołączały nowe państwa, w tym Polska od 2006 roku. Aktualnie w badaniu udział biorą przedstawiciele niemal wszystkich krajów Europy a także mieszkańcy Izraela – łącznie osoby reprezentujące 28 krajów. Na mapie przedstawiono, w których krajach zrealizowano poszczególne etapy badania „SHARE: 50+ w Europie”.
Na czym polega badanie?
Dane zbierane są w badaniu podczas bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych przez profesjonalnych ankieterów z pomocą komputera. Ankieterzy zadają pytania dotyczące aktualnych warunków życia ankietowanych osób związanych z ich sytuacją zdrowotną, rodzinną i finansową. W wybranych etapach badania, informacje te uzupełniane są pytaniami o historię życia tych osób – dzieciństwo, historię zamieszkania, zatrudnienia i zdrowotną. Dodatkowo, po przeprowadzeniu części komputerowej wywiadu, ankieter prosi uczestników o samodzielne wypełnienie krótkiej ankiety uzupełniającej, w formie papierowej lub na tablecie.
Kto bierze udział w badaniu?
Osoby, które ukończyły 50. rok życia są wybierane do udziału w badaniu losowo. Ankieterzy przeprowadzają wywiady z wylosowaną osobą oraz jej współmałżonkiem lub partnerem bez względu na ich wiek. Badanie ma charakter panelowy, co oznacza, że raz wylosowane osoby są proszone o udział w każdym kolejnym etapie badania. Z czasem nowe osoby są stopniowo dołączane do badania dla uzupełnienia próby i zapewnienia jej reprezentatywności dla całej populacji w wieku 50+ mieszkającej w Polsce. Udział wylosowanych osób w kolejnych edycjach badania dostarcza bardzo cennych informacji dla naukowców. Ważnym uzupełnieniem informacji podanych przez uczestników na różnych etapach badania jest zebranie informacji o ostatnim roku ich życia w sytuacji gdy uczestnik badania umrze. Ankieterzy proszą wówczas osoby bliskie o opowiedzenie o ostatnich miesiącach życia osoby zmarłej w wywiadzie końca życia.
Jak wygląda badanie w Polsce?
Dotychczas Polska wzięła udział w pięciu etapach badania „SHARE: 50+ w Europie”, realizowanych od 2006 roku do 2017 roku. W 2018 i 2019 r. prowadzone były przygotowania do kolejnej edycji badania. Choć początkowo próba polskich uczestników badania liczyła ok. 2500 osób, to w ostatnich latach została znacząco powiększona. W 8. edycji badania, która odbędzie się na przełomie lat 2019-2020, udział w badaniu weźmie 6000 Polaków w wieku 50+.
Szanowni Państwo, w związku z sytuacją epidemiczną i rozprzestrzenianiem się koronowirusa na początku marca byliśmy zmuszeni zawiesić realizację badania „SHARE: 50+ w Europie” na kilka tygodni. Obecnie wznawiamy badanie w nieco zmienionej formie, aby zgodnie z wymaganiami ograniczać kontakty osobiste, dlatego wywiady będą kontynuowane jako krótkie ankiety telefoniczne. Podczas wywiadu ankieter zapyta Państwa o aktualny stan zdrowia, a także sytuację społeczno-ekonomiczną od czasu wybuchu epidemii. Wywiady będą prowadzone w czerwcu i w lipcu. Bardzo liczymy na Państwa ponowny udział w badaniu!
Kto finansuje badanie?
W Polsce badanie „SHARE: 50+ w Europie” jest aktualnie finansowanie w ramach projektu pt. „Wsparcie realizacji badań panelowych osób w wieku 50 lat i więcej w międzynarodowym projekcie Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)”. Projekt jest realizowany od marca 2016 roku do marca 2022 roku i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W latach 2018-2022 projekt jest realizowany w ramach partnerstwa pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a Instytutem Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w zakresie międzynarodowej współpracy naukowej konsorcjum SHARE-ERIC.
Kto odpowiada za realizację badania?
-------------------------------------------------------------------------
Instytucją odpowiedzialną za zbieranie wywiadów w Polsce jest instytut badania opinii publicznej Kantar Polska S.A.:
Kantar Polska S.A.
Plac Konesera 9, 03-736 Warszawa
Opiekunem badania „SHARE: 50+ w Europie” jest Sylwia Bąba
email:
sylwia.baba@kantar.com | tel. (+48) 22-545-22-35, (+48) 728-421-639
Koordynatorem badania i partnerem merytorycznym jest Instytut Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie:
Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
ul. Madalińskiego 6/8, 02-513 Warszawa
Opiekunem badania jest Monika Oczkowska
email:
share50plus@sgh.waw.pl | tel. (+48) 22-100-22-97
Publikacje
---------------------------------------------------------------------