UWAGA REDAKCJE! Wszelkie materiały zamieszczone na stronie projektu FAMSIZE (w szczególności notatki i artykuły) chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Instytut Statystyki i Demografii SGH zezwala na bezpłatny przedruk materiałów ze strony www.sgh.waw.pl/famsize pod warunkiem mailowego poinformowania kierownika projektu FAMWELL (dr Anna Baranowska-Rataj - anna.baranowska [at] sgh.waw.pl) o fakcie korzystania z tych materiałów a także podania nazwisk autorów badań oraz linku do strony www.sgh.waw.pl/famsize.
„Posiadanie dzieci a praca zawodowa – sprzeczne cele?"
W badaniach empirycznych obserwuje się często, że im większa liczba dzieci w rodzinie, tym mniejsze zaangażowanie matek w pracę zawodową. Trudno jest jednak ocenić na ile zależność ta wynika z faktycznego konfliktu pomiędzy wychowywaniem dzieci a karierą zawodową, a na ile jest ona odzwierciedleniem preferowania posiadania małej rodziny wśród kobiet zorientowanych na karierę.
W niniejszym badaniu zrealizowanym w projekcie FAMSIZE pokazujemy, że posiadanie licznej rodziny wśród matek w krajach europejskich ma istotny negatywny wpływ na karierę zawodową. Nawet jeśli wyeliminujemy wpływ preferencji kobiet do wykonywania pracy i do posiadania określonej liczby dzieci, wyniki naszych analiz pokazują wyraźny spadek prawdopodobieństwa posiadania pracy i obniżenie liczby godzin pracy wykonywanej przez matki.
Czytaj dalej
„Kara za macierzyństwo, premia za ojcostwo?"
Wychowywanie dzieci wiąże się z wyższymi wydatkami przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na zaangażowanie w obowiązki domowe. Z jednej strony zatem motywuje ono do stabilizacji zawodowej, bardziej intensywnej pracy i osiągania wyższych zarobków, z drugiej utrudnia zaangażowanie w pracę zawodową. Ze względu na instytucjonalne i kulturowe ograniczenia możliwości godzenia obowiązków zawodowych i opiekuńczych wśród kobiet, ojcowie w wielu krajach są w znacznie większym stopniu obarczeni odpowiedzialnością za utrzymanie rodziny a matki za świadczenie opieki nad dziećmi.
W niniejszym badaniu zrealizowanym w projekcie FAMSIZE pokazujemy, że posiadanie licznej rodziny wśród rodziców w krajach europejskich ma istotny wpływ na ich karierę zawodową. Im liczniejsza rodzina, tym dłuższe godziny pracy i wyższe zarobki ojców. Jednocześnie liczna rodzina obniża zaangażowanie w pracę i zarobki kobiet.
Czytaj notatkę