Nonmarital Childbearing Network & Childbearing within cohabitation
Coraz bardziej widoczna różnorodność życia rodzinnego w Polsce przejawia się miedzy innymi rosnącą liczbą związków nieformalnych i urodzeń pozamałżeńskich. Chociaż w projekcie FAMWELL koncentrujemy się na Polsce, staramy się konfrontować nasze obserwacje z wynikami badań dla innych krajów europejskich. Taką możliwość daje nam współpraca jaką nawiązałyśmy z prof. Perelli-Harris w ramach projektów The Nonmarital Childbearing Network oraz Childbearing within cohabitation.
W ramach tej współpracy sharmonizowano dane z badania retrospektywnego Biografie Zawodowe, Rodzinne i Edukacyjne 2006 i włączono je do międzynarodowej bazy danych administrowanej przez Instytut Maxa Plancka w Rostocku (dalsze szczegóły: tutaj) Ponadto członkowie zespołu FAMWELL brali udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu Childbearing within Cohabitation.
W ramach współpracy przygotowane zostało również badanie jakościowe, które polegało na realizacji wywiadów fokusowych (FGI). Ich celem było badanie norm i percepcji społecznej instytucji małżeństwa oraz nieformalnych związków. W wywiadach poruszane były, między innymi, następujące tematy:
Dlaczego ludzie zaczynają ze sobą razem mieszkać? Jakie są zalety i wady kohabitacji w porównaniu z małżeństwem?
Jakie są zalety zawarcia małżeństwa przed decyzją o dziecku? Z jakich powodów sformalizowanie związku przed decyzją o dziecku może być ważne?
Czego oczekują od siebie nawzajem mieszkające ze sobą pary? Czy zaangażowanie w obowiązki domowe kobiet i mężczyzn różni się w zależności od statusu cywilno-prawnego par?
Oprócz Polski, badanie to objęło szereg innych krajów europejskich (m.in. Norwegię, Holandię, Austrię, Niemcy, Rosję i Wielką Brytanię, Szwajcarię i Włochy).
Badanie w Polsce zostało zrealizowane we współpracy z firmą ARC Rynek i Opinia.
Więcej na temat badań jakościowych w ramach projektu Childbearing within cohabitation można przeczytać tutaj.