Studenckie Koło Naukowe Statystyki i Demografii istnieje od listopada 2001 roku.
Studenckie Koło Naukowe Statystyki i Demografii powstało na bazie wykładu z demografii oraz seminarium prowadzonego przez prof. dr hab. Jerzego Z. Holzera przy Instytucie Statystyki i Demografii. Grupa studentów chcących pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie demografii oraz narzędzi statystycznych po kilku miesiącach wspólnych prac i spotkań merytorycznych studenci zgłosili inicjatywę założenia koła naukowego. Projekty SKN SiD z wcześniejszych lat: ROK AKADEMICKI 2005/2006 1. Konferencja „Partia czy osoba? Pierwszy czy ostatni? Jaka ordynacja dla Polski?” 24 maja 2003/2004 Badanie oczekiwań warszawskich pracodawców współprowadzone przez Ośrodek Promocji Absolwentów SGH (dziś: Centrum Karier), koordynowane przez pracownika OPA – Annę Baranowską realizacja badania listopad 2003 – marzec 2004
Cele badania: stworzenie aktualnego katalogu możliwości zatrudnienia absolwenta Szkoły Głównej Handlowej, analiza percepcji dyplomów poszczególnych kierunków SGH przez rynek pracy, aktualizacja wiedzy na temat oczekiwań pracodawców adresowanych do absolwenta uczelni ekonomicznej. Metodologia i przebieg badania: Badanie miało charakter czysto jakościowy. Część pierwsza opierała się na analizie aktualnych ofert zatrudnienia w Warszawie (na podstawie ogłoszeń w mediach, w tym głównie portalach internetowych specjalizujących się w problematyce zatrudnienia) oraz zbieraniu i analizie ogólnie dostępnych materiałów z firm i instytucji zgłaszających gotowość zatrudnienia absolwenta SGH. Tak powstała baza danych o stanowiskach dostępnych dla absolwenta SGH, którą następnie poddaliśmy weryfikacji przez wywiady z pracownikami i pracodawcami, którzy opisywali stanowiska, zakres obowiązków, wymagania merytoryczne i przydatne ″umiejętności miękkie″.
Na podstawie badania sporządzony został raport, znajdujący się w dyspozycji Centrum Karier. ROK AKADEMICKI 2004/2005 1. Artykuł w Niezależnym Miesięczniku Studentów SGH "Magiel”: "O ile jednak w czasie nauki młodzi ludzie gotowi są przyjmować nie do końca prestiżowe i zgodne z zainteresowaniami stanowiska, o tyle dla przyszłych absolwentów znaczenia nabierają konkretne czynniki. Możliwość dokształcania się, wysokość zarobków i szanse na awans były wymieniane jako te, które mają największe znaczenie przy wyborze miejsca pracy (...) Minimalna płaca, za jaką magister po SGH zdecydowałby się przyjąć stanowisko wyniosła średnio 2491,14zł ..." „Plany życiowe studentów”, Magiel nr 7 (maj-czerwiec 2005), autorka: Emilia Ostapowicz. 2. "Jaka Warszawa - Horyzont 2020" 21 października 2004 odbyło się na naszej uczelni seminarium „Jaka Warszawa - Horyzont 2020”, zorganizowane przez Urząd Miasta wspólnie z SKN Statystyki i Demografii SGH. Ideą tej konferencji, stanowiącej element cyklu spotkań w sprawie budowania wielopłaszczyznowego strategicznego planu rozwoju Warszawy, były konsultacje społeczne w sprawie wizji naszego miasta w roku 2020. Autorzy strategii chcieli wysłuchać pomysłów, obaw, nadziei oraz ocen studentów warszawskich uczelni w tym zakresie, co miało stanowić dla nich inspirację oraz podstawę do szerszego spojrzenia na problematykę rozwoju miasta.
Konferencja składała się z wystąpienia wiceprezydenta Warszawy Sławomira Skrzypka, w którym w sposób wyczerpujący i szczegółowy przedstawił on dotychczasowe założenia strategii, oraz serii prezentacji przygotowanych przez studentów różnych uczelni warszawskich. Prezentacje owe związane były z: problemem ubóstwa, kontrastów społecznych i dzielnic nędzy, powstawaniem osiedli zamkniętych i ich społecznymi implikacjami, estetyką i komfortem przestrzeni miejskiej, rolą sztuki w tworzeniu atmosfery miasta, postrzeganiem Warszawy jako „miasta kreatywnego”, metodami rozwiązywania problemów transportu publicznego. Prezentacja naszego koła nosiła tytuł „Warszawa - miasto kontrastów”. Poruszyliśmy w niej tematykę ubóstwa w miastach oraz sposoby jej zwalczania (na podstawie publikacji Banku Światowego oraz innych agend Narodów Zjednoczonych i międzynarodowych organizacji gospodarczych). Staraliśmy się spojrzeć na Warszawę pod kątem możliwości powstania dzielnic ubóstwa i przesłanek ku temu, jakie wynikają z ogólnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju, jak również z rozważań ekspertów Banku Światowego. Zaprezentowaliśmy dane statystyczne i zdjęcia, które popierały naszą tezę, że Warszawie grozi podział na strefy biedy i dostatku. Zarysowaliśmy też ogólną strategię zapobiegania zjawisku.
Spotkanie dostarczyło wielu cennych refleksji i materiału do debaty, w trakcie której publiczność i eksperci z Urzędu Miasta odnosili się do zaprezentowanych przez studentów wizji. Autor strategii i jednocześnie moderator spotkania wyraził zadowolenie z merytorycznego poziomu wystąpień i debaty, znakomitej organizacji, jak również pożyteczności spotkania z punktu widzenia budowania przyszłości miasta. ROK AKADEMICKI 2003/2004 1. Badanie planów życiowych studentów Data realizacji badania: Rok akademicki 2003/04.
Współpraca: Projekt realizowany przez Koło Statystyki i Demografii
Cele badania:
Cel główny: identyfikacja zróżnicowania planów życiowych studentów
Cele szczegółowe: porównanie planów życiowych studentów w zależności od kierunki studiów, identyfikacja planów życiowych studentów w zależności od wzorów wyniesionych z domu, zbadanie skłonności studentów do zmiany miejsca pracy i migracji z powodów rodzinnych i zawodowych, zbadanie wyobrażeń studentów o możliwościach pogodzenia życia rodzinnego z karierą zawodową, identyfikacja determinant planów życiowych studentów, zbadanie postaw respondentów wobec różnych form życia rodzinnego.
Metodologia: Badanie składało się z dwóch części: jakościowej i ilościowej.
Badanie jakościowe: analiza wywiadów indywidualnych ze studentami różnych uczelni. W oparciu o uzyskane wyniki przygotowaliśmy wstępną wersję kwestionariusza ankietowego i przeprowadziliśmy badanie pilotażowe. Po jego analizie i drobnych poprawkach powstała ostateczna wersja kwestionariusza.
Badanie ilościowe: badanie zostało przeprowadzone wśród 400 studentów SGH na wylosowanych grupach respondentów (losowanie spośród grup językowych).
Ostatecznie analiza przebiega wielopłaszczyznowo - pokrywając poszczególne sekcje kwestionariusza ankietowego: studia i kariera zawodowa związki partnerskie dzieci życie rodzinne rodzina respondenta dane respondenta (tzw. metryczka) ROK AKADEMICKI 2002/2003 1. Zachowania i postawy studentów uczelni ekonomicznych w sferze seksualnej i uczuciowej Data realizacji badania: Rok akademicki 2002/03.
Współpraca: Koordynatorem badania był Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, w Polsce przeprowadzeniem go zajął się Instytut Statystyki i Demografii przy Szkole Głównej Handlowej.
Zasięg i skala badania: Badaniu poddani zostali wyłącznie studenci nauk ekonomicznych i społecznych Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
W Polsce objęło ono 1563 studentów czterech uczelni wyższych: Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu Politechniki Koszalińskiej Akademii Ekonomicznej w Krakowie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Część wyników naszych analiz zostało zaprezentowanych podczas sesji posterowej w czasie European Population Conference Warsaw 2003. Nasz plakat „What are we like? Life styles and sexual behaviours of students in Poland” zdobył pierwszą nagrodę.
|