Katedra Ekonomii I prowadzi badania naukowe i dydaktykę w obszarze ekonomii w jej szerokim społecznym ujęciu, włączającym różnorodne uwarunkowania, w tym szczególnie ludnościowe oraz instytucjonalne. Zespół Katedry krytycznie wykorzystuje doświadczenie wielu historycznie ważnych nurtów ekonomii, koncentruje się jednak na tym, co w ekonomii i naukach społecznych jest próbą sprostania wyzwaniom XXI wieku. W swych badaniach zespół Katedry jest otwarty na dyskusję i współpracę wykraczającą poza ramy tradycyjnie rozumianej ekonomii.
Przedmiotem badań naukowych oraz prowadzonych zajęć dydaktycznych pracowników Katedry są teoretyczne i empiryczne problemy makroekonomii i mikroekonomii. Zainteresowania badawcze zespołu Katedry Ekonomii I skupiają się na problemach ekonomii pracy, ekonomii emerytalnej, ekonomii zdrowia, ekonomii edukacji, ubezpieczeniach społecznych oraz problemach regulacji ekonomicznej. Obszary te w dużej mierze odnoszą się do nowoczesnej polityki gospodarczej i społecznej. Ważną rolę w badaniach pracowników katedry zajmuje wykorzystanie sformalizowanych, w tym ilościowych, narzędzi analizy ekonomicznej. Wielu pracowników Katedry wykorzystuje swoją wiedzę także w praktyce, współpracując z instytucjami odpowiedzialnymi za jej prowadzenie.
Ważnym elementem funkcjonowania Katedry jest udział w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Artykuły pracowników Katedry ukazują się w renomowanych międzynarodowych i krajowych czasopismach naukowych. Od lat zespół Katedry, w istotnym zakresie, współtworzą doktoranci, w pełni włączeni w bieżące prace Katedry. Bardzo cenna dla zespołu Katedry jest współpraca z SKN Ekonomii.