Kierownik Katedry:

Prof. dr hab. Marek Góra - profesor zwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z którą związany jest od 1984. Wykłada makroekonomię, ekonomię emerytalną, ekonomię pracy, ekonomię zdrowia oraz politykę gospodarczą i społeczną. W trakcie kariery zawodowej prowadził swoje prace badawcze w London School of Economics, Erasmus University Rotterdam, Ifo Institute for Economic Research (Munich). W latach 1990-1997 był członkiem Executive Committee of European Association of Labour Economists. W latach 1992-1993 pracował w Directorate for Education Labour and Social Affairs (OECD). Jest autorem wielu polskich i zagranicznych publikacji, głównie z zakresu ekonomii pracy i ekonomii emerytalnej. Marek Góra jest współautorem projektu polskiego systemu emerytalnego wprowadzonego w Polsce w 1999. W różnych okresach doradzał w sprawach emerytalnych rządom i innym instytucjom w Polsce i za granicą. W 2014 wspólnie z grupą współpracowników założył Polską Grupę Emerytalną (PPG) zajmującą się szeroko rozumianymi badaniami i doradztwem w zakresie problematyki emerytalnej.
Profesorowie uczelni:

dr hab. Iga Magda, prof. uczelni - doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH, 2018), profesor uczelni. Staże naukowe w University College London (2009) i Institute for Social and Economic Research, University of Essex (2007). Od 2010 r. związana także z Instytutem Badań Strukturalnych. Zainteresowania badawcze: ekonomia pracy, zróżnicowanie dochodów, związki zawodowe, polityka edukacyjna i ekonomia zdrowia. Dydaktyka w j. polskim i angielskim (ekonomia pracy, ekonomia zdrowia, makroekonomia).
dr hab. Anna Ruzik-Sierdzińska, prof. uczelni - doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH, 2019), profesor uczelni. Ukończyła Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w 2004 r. obroniła także doktorat w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. W latach 2002-2003 w ramach studiów doktoranckich spędziła semestr w CentER na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii. Od 2008 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Ekonomii I SGH.
Pracowała lub współpracowała naukowo m.in. z CASE-Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych, OECD, Bankiem Światowym, UNDP, Uniwersytetem Jagiellońskim, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.
Adiunkci:
dr Sonia Buchholtz - Adiunktka w Katedrze Ekonomii I. Doktor nauk ekonomicznych (SGH, 2019, z wyróżnieniem). Ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan. Zainteresowania badawcze: rynek pracy w dobie starzenia demograficznego, ekonomia emerytalna, polityka społeczna, bariery rozwoju przedsiębiorstw. Dydaktyka w języku polskim i angielskim.
dr Ewa Gałecka-Burdziak - od 2013 doktor nauk ekonomicznych (SGH). Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i CERGE-EI Foundation. Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (programy START i SKILLS). Wyjazdy naukowe na Universidad de Sevilla, Universidad Pablo de Olavide, Sevilla, CUNEF Madrid. Zainteresowania badawcze: mikroekonomia i makroekonomia pracy.
dr Michał Gradzewicz - o
d 2008 r. doktor nauk ekonomicznych (SGH), pracuje w SGH od 2013 r. Od 2002 r. związany z NBP, gdzie również prowadzi działalności badawczo-analityczną. Zajęcia dydaktyczne po polsku i angielsku, m.in. Makroekonomia, Ekonometria, Strukturalne modele makroekonometryczne. Publikacje m.in. w Applied Economics, Bank i Kredyt, Ekonomista, Gospodarka Narodowa. Zainteresowania badawcze obejmują modelowanie wahań koniunkturalnych i średniookresowych, modelowanie rynku pracy, w szczególności w oparciu o teorię poszukiwań.
dr Janusz Jabłonowski - od 2018 r. doktor nauk ekonomicznych (SGH), pracuje w SGH od 2019 r. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Prawa i Administracji. Od 2004 r. związany także z NBP. Zainteresowania badawcze obejmują modelowanie w zakresie finansów publicznych i gospodarstw domowych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki stabilności długookresowej.
dr Tymon Słoczyński - (pracownik przebywający na długoterminowym urlopie naukowym), od 2014 r. doktor nauk ekonomicznych (SGH). Research Fellow w Institute for the Study of Labor (IZA). Absolwent SGH i Uniwersytetu w Cambridge (ekonomia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (socjologia). Zainteresowania badawcze: mikroekonometria i mikroekonomia pracy. Publikacje m.in. w Oxford Bulletin of Economics and Statistics. Stypendysta m.in. Komisji Fulbrighta, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w programach „Start” i „Mentoring”) oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Kierownik projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i CERGE-EI Foundation. Wyjazdy naukowe na Harvard University, Michigan State University i Universität Potsdam. Wykłady gościnne w Danii, Luksemburgu, Niemczech i USA.
Doktoranci:
mgr Karolina Bolesta - doktorantka w Katedrze Ekonomii I
mgr Szymon Chudziak
- doktorant w Katedrze Ekonomii I
mgr Hanna Cichy - doktorantka w Katedrze Ekonomii I
mgr Łukasz Dąbroś - doktorant w Katedrze Ekonomii I
mgr Jan Gąska - doktorant w Katedrze Ekonomii I
mgr Karol Madoń - doktorant w Katedrze Ekonomii I, absolwent międzynarodowego kierunku Models and Methods of
Quantitative Economics (QEM) koordynowanego przez Université Paris 1 w Paryżu
oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.Tematyka bieżących zainteresowań obejmuje ocenę efektywności
aktywnych polityk rynku pracy, lukę płacową oraz wpływ robotyzacji na poziom
zatrudnienia.
Współpracujący studenci:
Sekretariat:
mgr Iwona Ilia