Kierownik Katedry:

Prof. dr hab. Marek Góra - profesor zwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z którą związany jest od 1984. Wykłada makroekonomię, ekonomię emerytalną, ekonomię pracy, ekonomię zdrowia oraz politykę gospodarczą i społeczną. W trakcie kariery zawodowej prowadził swoje prace badawcze w London School of Economics, Erasmus University Rotterdam, Ifo Institute for Economic Research (Munich). W latach 1990-1997 był członkiem Executive Committee of European Association of Labour Economists. W latach 1992-1993 pracował w Directorate for Education Labour and Social Affairs (OECD). Jest autorem wielu polskich i zagranicznych publikacji, głównie z zakresu ekonomii pracy i ekonomii emerytalnej. Marek Góra jest współautorem projektu polskiego systemu emerytalnego wprowadzonego w Polsce w 1999. W różnych okresach doradzał w sprawach emerytalnych rządom i innym instytucjom w Polsce i za granicą. W 2014 wspólnie z grupą współpracowników założył Polską Grupę Emerytalną (PPG) zajmującą się szeroko rozumianymi badaniami i doradztwem w zakresie problematyki emerytalnej.
Profesorowie uczelni:
dr hab. Ewa Gałecka-Burdziak, prof. uczelni - doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse (2021), członek PPG oraz Prison Working Group. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i CERGE-EI Foundation. Otrzymała m.in. stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Wyjazdy naukowe na Universidad de Sevilla, Universidad Pablo de Olavide en Sevilla, Universidad de Huelva, Humboldt-Universität zu Berlin. Zainteresowania badawcze: ekonomia pracy i polityka społeczna.
dr hab. Iga Magda, prof. uczelni - doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH, 2018), profesor uczelni. Staże naukowe w University College London (2009) i Institute for Social and Economic Research, University of Essex (2007). Od 2010 r. związana także z Instytutem Badań Strukturalnych. Zainteresowania badawcze: ekonomia pracy, zróżnicowanie dochodów, związki zawodowe, polityka edukacyjna i ekonomia zdrowia. Dydaktyka w j. polskim i angielskim (ekonomia pracy, ekonomia zdrowia, makroekonomia).
dr hab. Anna Ruzik-Sierdzińska, prof. uczelni - doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH, 2019), profesor uczelni. Ukończyła Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w 2004 r. obroniła także doktorat w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. W latach 2002-2003 w ramach studiów doktoranckich spędziła semestr w CentER na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii. Od 2008 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Ekonomii I SGH.
Pracowała lub współpracowała naukowo m.in. z CASE-Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych, OECD, Bankiem Światowym, UNDP, Uniwersytetem Jagiellońskim, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.
Adiunkci:
dr Sonia Buchholtz - Adiunktka w Katedrze Ekonomii I. Doktor nauk ekonomicznych (SGH, 2019, z wyróżnieniem). Ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan. Zainteresowania badawcze: rynek pracy w dobie starzenia demograficznego, ekonomia emerytalna, polityka społeczna, bariery rozwoju przedsiębiorstw. Dydaktyka w języku polskim i angielskim.
dr Michał Gradzewicz - o
d 2008 r. doktor nauk ekonomicznych (SGH), pracuje w SGH od 2013 r. Od 2002 r. związany z NBP, gdzie również prowadzi działalności badawczo-analityczną. Zajęcia dydaktyczne po polsku i angielsku, m.in. Makroekonomia, Ekonometria, Strukturalne modele makroekonometryczne. Publikacje m.in. w Applied Economics, Bank i Kredyt, Ekonomista, Gospodarka Narodowa. Zainteresowania badawcze obejmują modelowanie wahań koniunkturalnych i średniookresowych, modelowanie rynku pracy, w szczególności w oparciu o teorię poszukiwań.
dr Janusz Jabłonowski - od
2018 r. doktor nauk ekonomicznych (SGH), pracuje w SGH od 2019 r.
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Prawa i Administracji.
Od 2004 r. związany także z NBP. Zainteresowania badawcze obejmują modelowanie w zakresie finansów publicznych i gospodarstw domowych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki stabilności długookresowej.
dr Izabela Sobiech Pellegrini – magister Ekonomii (SGH), od 2016 r. dr nauk ekonomicznych
(PhD, GSEFM). Ma doświadczenia badawcze i dydaktyczne z uniwersytetów Goethego
we Frankfurcie nad Menem, TU Darmstadt oraz z Uniwersytetu Sao Paulo. Od 2022 r.
pracuje w Katedrze Ekonomii I, jak również w MF. Zainteresowania badawcze
obejmują modelowanie wzrostu gospodarczego oraz migracje zarobkowe (z
perspektywy makroekonomicznej).
Doktoranci:
mgr Szymon Chudziak
- doktorant w Katedrze Ekonomii I
mgr Łukasz Dąbroś - doktorant w Katedrze Ekonomii I
mgr Karol Madoń - doktorant w Katedrze Ekonomii I, absolwent międzynarodowego kierunku Models and Methods of
Quantitative Economics (QEM) koordynowanego przez Université Paris 1 w Paryżu
oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.Tematyka bieżących zainteresowań obejmuje ocenę efektywności
aktywnych polityk rynku pracy, lukę płacową oraz wpływ robotyzacji na poziom
zatrudnienia.
Współpracujący absolwenci studiów doktoranckich KAE:
Współpracujący studenci:
Sekretariat:
mgr Iwona Ilia