Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie

Pieniądze z Komisji Europejskiej na projekt badaczy KES

2017-01-26 kategoria: granty 

​Prof. Andrzej Zybała i dr Rafał Towalski z KES uzyskali grant z Komisji Europejskiej wraz z międzynarodowym konsorcjum na realizację projektu pt. Development o f Direct Workers Participation and its' Impact on Industrial Relations at Company Level (DIRECT). W skład konsorcjum wchodzą badacze z Wielkiej Brytanii, Włoch, Irlandii, Bułgarii i Cypru.
Wniosek o sfinansowanie projektu powstał  w połowie czerwca 2016 r., a wyniki Komisja Europejska ogłosiła w listopadzie br. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2018. W przygotowaniu wniosku dużą role odegrał również Mateusz Czepielewski, z Działu Obsługi Projektów SGH, który niezwykle sprawnie i krótkim czasie zadbał o przygotowanie szeregu danych, które musiały znaleźć się we wniosku. 
Projekt polega na przeprowadzeniu badań, które ocenią skalę i naturę uczestnictwa pracowników we współdecydowaniu na poziomie zakładów pracy. Chodzi o taką formę uczestnictwa, która nie zakłada pośrednictwa innych organizacji typu związki zawodowe, czy rady pracowników.
Badacze ocenią także wpływ tego zjawiska na generalny stan stosunków przemysłowych.
– Projekt stwarza nam szansę przebadanie zjawiska, które jest widoczne w wielu firmach, ale słabo do tej pory zdiagnozowane. Cieszę, że powstanie możliwość napisania przekrojowego raportu na ten temat obejmującego kilka krajów – mówi Andrzej Zybała.  Dodaje, że zjawisko pewnych form zakładowej demokracji ma miejsce. Zarządy przynajmniej części firm coraz bardziej polegają na uczestnictwie pracowników ufając ich profesjonalizmowi. Nie zmniejsza to roli innych form uczestnictwa pracowników we współdecydowaniu, jak związki zawodowe, czy rady pracowników. Bezpośrednia partycypacja wzbogaca formy uczestnictwa w funkcjonowaniu firm.

Archiwum

 
 
 

 wydarzenia