Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
logo do druku
 
Instytut Gospodarstwa Społecznego : pamietniki
KES - Instytut Gospodarstwa Społecznego
 

 Życie codzienne w czasach koronawirusa - konkurs na pamiętniki

 

Komunikat ze zdalnego posiedzenia Jury Konkursu „Życie codzienne w czasach koronawirusa” 

            W dniu 22.10.2020 r. zebrało się na posiedzeniu w trybie zdalnym Jury konkursu pamiętnikarskiego. W obradach uczestniczyli wszyscy członkowie, tzn. prof. dr hab. Piotr Błędowski, SGH, dr hab. Jolanta Grotowska-Leder, prof. UŁ, prof. dr hab. Maria Halamska, IRWiR PAN, dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK, dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH, dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP, Justyna Suchecka, dziennikarka.

            Po wybraniu sekretarza posiedzenia (Justyna Suchecka) przystąpiono do obrad. Na wstępie zdecydowano o rekomendacji do nagrody specjalnej, ufundowanej przez „Gazetę Sołecką” za pamiętnik napisany przez osobę mieszkającą na terenach wiejskich. W dalszej kolejności przystąpiono do wyboru pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych pamiętników.

            Przed wymienieniem nagrodzonych Jury podkreśla, że wybór spośród 488 nadesłanych prac był wyjątkowo trudny. Bardzo wiele prac prezentowało wysoki poziom, szczegółowo opisując życie codzienne autorów i ich rodzin w czasie pandemii, a pamiętniki odznaczały się dużymi wartościami poznawczymi. Dokonany wybór jest kompromisem między chęcią nagrodzenia jak największej liczby prac a finansowymi możliwościami oraz efektem dyskusji członków Jury, które jednocześnie zdecydowało o poszerzenie puli wyróżnionych o najstarszą – dziewięćdziesięcioletnią uczestniczkę konkursu.

Jury nagrodziło lub wyróżniło następujące pamiętniki: (lista nagrodzonych i wyróżnionych wraz z imieniem i nazwiskiem, lub godłem w przypadku osób pragnących zachować anonimowość oraz numerem pamiętnika w bazie):

·       I Nagroda – Marta Gołębiewska, 5000 zł netto (pamiętnik 104)

·       II Nagroda – godło „Beata Górska”, 4000 zł netto (pamiętnik 237)

·       III Nagroda – Weronika Nocny, 3000 zł netto (pamiętnik 270)

·       Wyróżnienia po 1000 zł netto:

o   Renata Głasek-Kęska (pamiętnik 99)

o   godło „Igra Kopiczko” (pamiętnik 178)

o   Monika Patan (pamiętnik 283)

o   Wyróżnienie Krajowego Stowarzyszenie Sołtysów i Gazety Sołeckiej: Marianna Pawłowska (pamiętnik 288)

o   Wyróżnienie specjalne: Halina Pawłowska (pamiętnik 431)Skład Jury konkursowego:
  • prof. dr hab. Piotr Błędowski, SGH
  • dr hab. Jolanta Grotowska-Leder, prof. UŁ
  • prof. dr hab. Maria Halamska, IRWiR PAN
  • dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK
  • dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH
  • dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP
  • Justyna Suchecka, dziennikarka
 
Czy Twoje życie zmienia się na skutek pandemii koronawirusa? Jak wpływa ona na Twoją pracę, sytuację finansową, warunki mieszkaniowe i całą rodzinę? Jak radzisz sobie z codziennymi sprawami i ograniczaniem kontaktów społecznych? Opowiedz nam o tym.
 
Weź udział w konkursie Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH i Katedry Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej UMK w Toruniu i opisz swoje doświadczenia. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz opublikowane.
 
Zasady Konkursu są proste: prowadź notatki i zapiski, dokumentując to, jak podczas pandemii wygląda Twoje życie codzienne. W szczególności interesują nas wątki związane z sytuacją finansową Twojej rodziny i najbliższego otoczenia. Przedsiębiorco, co z Twoją firmą? Pracowniku, jak wyglądają warunki w Twoim miejscu pracy? Jak łączysz teraz obowiązki w pracy i domu i spędzasz czas wolny? Czy masz jakieś wsparcie? Jak oceniasz pomoc otrzymywaną od najbliższych oraz instytucji publicznych? A może wcale jej nie masz i czegoś Ci brakuje? Jak czujesz się w obrębie czterech ścian i żyjąc online? Jak oceniasz Twoje codzienne samopoczucie i co na nie wpływa? Jak wyobrażasz sobie swoje życie po pandemii?
 
Wybierz dowolną formę, np. dziennika, relacji, pamiętnika, bloga lub inną; możesz też dołączyć zdjęcia, rysunki lub to, co uznasz za istotne. Objętość dokumentów nie jest z góry określona, ale prosimy o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub analogiczną objętość wpisów na blogu. Pracę prześlij do 19 lipca 2020 r. w formie elektronicznej lub jako link do bloga. Dołącz krótki skan podpisanego oświadczenia (poniżej), możesz też dołączyć kwestionariusz (poniżej). Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące konkursu zadane drogą mailową lub telefonicznie pod numerem 512 748 274.
 
Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od tego, co się zmieniło w Twoim życiu, kiedy epidemia dotarła do Polski. W szczególności, jak wpłynęło to na Twoją sytuację materialną, życie codzienne i plany. Zależy nam na szczerości. Gwarantujemy pełną anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenie, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów odtworzymy obraz czasów niepewności wywołanych koronawirusem.
 
Prosimy o przesłanie pracy (wraz z oświadczeniami) do dnia 19.07.2020 r.
•    Mailem: pamietniki@sgh.waw.pl (preferowana)
•    Pocztą tradycyjną:
Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH, ul. Wiśniowa 41, 02-520 Warszawa

Przewidujemy następujące nagrody za najlepsze prace:
•    I nagroda – 5000 zł
•    II nagroda – 4000 zł
•    III nagroda – 3000 zł
•    wyróżnienia – po 1000 zł
 
O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Zastrzegamy sobie prawo do redakcji tekstów i ewentualnych skrótów. Autorzy mogą zastrzec swoje nazwiska do wiadomości organizatorów, a nadesłane prace opatrzyć godłem. Nadesłane prace nie będą zwracane, po zakończeniu konkursu zostaną zarchiwizowane.
 

 
 
 

 Kontakt i zespół

 

Skład Zespołu

Mail: pamietniki (w domenie sgh.waw.pl)

Tel.  512 748 274