Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Współpraca

 
Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska (Taiwan-European Union Studies Centre)

Ośrodek został powołany przez Radę Kolegium Ekonomiczno-Społecznego przy Katedrze Studiów Politycznych.Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska (Taiwan-European Union Studies Centre) to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek studiów w Polsce. Jego celem jest promocja wymiany studenckiej między ośrodkami akademickimi, prowadzenie prac nad wspólnymi projektami naukowymi poświęconymi zagadnieniom handlu między Tajwanem a Unią Europejską oraz pośredniczenie miedzy europejskimi i tajwańskimi środowiskami biznesowymi w znalezieniu partnerów.
 
Oficjalna inauguracja Ośrodka miała miejsce 23 listopada 2012 r., przy udziale prorektorów SGH prof. Piotra Ostaszewskiego i prof. Marka Bryxa oraz Jego Ekscelencji Kuo-Chiang Chiang, przedstawiciela Biura Handlowo-Kulturalnego Taipei w Polsce.
 
Dotychczasowa działalność Ośrodka obejmowała między innymi:
  • Otwarcie sali wykładowej Ośrodka, przystosowanej do profesjonalnej nauki języka chińskiego. Z tej okazji zorganizowana została uroczystość przekazania dla Ośrodka wyposażenia komputerowego, które ufundowało Taipei Economic and Cultural Office (TECO).
  • Prowadzenie lektoratów z języka chińskiego dla studentów i doktorantów SGH, prowadzonych przez profesjonalnych lektorów z Tajwanu.
  • Organizację spotkań tematycznych i seminariów poświęconych polityki wewnętrznej i zagranicznej Tajwanu, m. in. spotkania z przedstawicielem Demokratycznej Partii Postępu, dotyczącego wprowadzenia umowy Cross-Strait Service Trade Agreement.
W planach Ośrodka jest rozwój kontaktów akademickich między ośrodkami akademickimi z Polski i Tajwanu, rozwój wspólnych projektów naukowych oraz pomoc środowisku biznesowemu w znalezieniu partnerów, między innymi poprzez organizację konferencji.
 

 
Polskie Stowarzyszenie Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA)
 
Polskie Stowarzyszenie Badań Wspólnoty Europejskiej (Polish European Community Studies Association) – PECSA powstało w 1989 r. z inicjatywy Profesora Andrzeja Stępniaka (obecnie Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie) przy współudziale naukowców z wiodących uczelni w Polsce, dzięki aktywnemu wsparciu Komisji Europejskiej. PECSA wyróżnia się inter- i wielodyscyplinarnym profilem naukowo-badawczym jej członków. Podejmowane przez nią działania i realizowane projekty z zakresu problematyki europejskiej integrują wiedzę z obszarów kształcenia nauk społeczno-ekonomicznych i nauk humanistycznych, w tym m.in. ekonomii, polityki i stosunków międzynarodowych, prawa i administracji, socjologii i antropologii.
 
PECSA należy do międzynarodowej sieci European Community Studies Association – ECSA, która została powołana przez Komisję Europejską w celu promowania integracji europejskiej jako kierunku nauczania. Funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia od 2008 roku pełni profesor Ewa Latoszek, która jest pracownikiem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jako jeden z pionierów propagowania idei integracji europejskiej w środowisku naukowym i akademickim w Polsce, jest autorką i współautorką licznych publikacji w tym obszarze.
 
 
 
pecsa_s.png

 

 Skład osobowy