Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
logo do druku
 
O Katedrze : O Katedrze – Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
KES - Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej - O Instytucie
 

 O Katedrze

 

„Historię handlu" wykładano w Szkole od chwili jej powstania. Pierwszym wykładowcą był Stefan Jantzen. Następnie wykład do 1939 r. prowadzili kolejno Jan Edmund Reyman, Roman Rybarski (pod tytułem „Rozwój gospodarstwa światowego"), Edward Lipiński i Andrzej Grodek. Od 1915 r. równolegle wykładano „Historię gospodarczą Polski"; pierwszym wykładowcą był Ignacy Baranowski, a jego następcami: Jan Rutkowski, Franciszek Bujak, Ludwik Krzywicki i Stanisław Arnold. Wszyscy byli wybitnymi znawcami problematyki i należeli do grona najwybitniejszych polskich historyków gospodarczych. W okresie Drugiej Rzeczpospolitej do nauczania historii przywiązywano w Szkole dużą wagę, gdyż poza wymienionymi zajęciami, Ludwik Krzywicki prowadził wykłady „Historii rozwoju gospodarczego" oraz „Historii ruchów społecznych", a Stanisław Wojciechowski „Historii ruchu spółdzielczego".

Po II wojnie światowej wznowiono zajęcia z historii gospodarczej Polski i świata. Początkowo prowadzili je kierownik Katedry Historii Gospodarczej Andrzej Grodek i Witold Kula. Po śmierci A. Grodka kierownictwo Katedry przejął Stanisław Arnold, a następnie Irena Kostrowicka, Zbigniew Landau i Wojciech Morawski. Wykłady, seminaria i ćwiczenia prowadziło wówczas wielu pracowników Katedry.

W okresie powojennym Katedra stała się jedną z czołowych placówek zajmujących się historią gospodarczą w Polsce. Jej pracownicy byli autorami wielu podręczników akademickich oraz licznych monografii i artykułów naukowych publikowanych zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Japonii). Tę pozycję Katedra zajmuje do dziś.

Prof. dr hab. Zbigniew Landau

 
 
 

 Kontakt

 

tel. +48 22 564 86 05, 564 91 30
fax +48 22 564 86 05
e-mail: khgis(w domenie sgh.waw.pl)

ul. Wiśniowa 41
02-520 Warszawa