Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Katedra Skarbowości : Katedra Skarbowości | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
KES - Katedra Skarbowości
 

 Katedra Skarbowości

 
Katedra Skarbowości powstała w 1992 r. w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jako jednostka naukowo-dydaktyczna specjalizująca się w dziedzinie skarbowości, nawiązująca do tradycji przedwojennej, jednocześnie zajmująca się badaniem problemów dotyczących współczesnych systemów finansowych, w szczególności publicznych systemów finansowych i ich relacji z rynkowymi systemami finansowymi.
Twórcą pierwszej w Polsce Katedry Skarbowości i jej kierownikiem do 2013 r. był prof. dr hab. Bogusław Pietrzak. Obecnie Kierownikiem Katedry Skarbowości jest prof. dr hab.  Agnieszka Alińska.  
Prace naukowo-badawcze Katedry Skarbowości koncentrują się wokół zagadnień związanych z systemem finansowym i polityką finansową. W szczególności w centrum zainteresowania pracowników Katedry są elementy publicznego systemu finansowego (finanse oraz budżet państwa i jednostek samorządowych, fundusze pozabudżetowe, dług publiczny, pomoc publiczna) oraz rynkowego systemu finansowego (instytucje i instrumenty rynków finansowych oraz reguły ich funkcjonowania).  

Oferta dydaktyczna jest istotnym filarem działalności Katedry Skarbowości. W stałej ofercie wykładów znajdują się następujące wykłady:

- Mikroekonomia I dr Małgorzata Dworakowska- Raj

- Mikroekonomia I dr Marcin Wajda

- Makroekonomia I dr Małgorzata Dworakowska-Raj

- Makroekonimia I dr Marcin Wajda

- Makroekonimia II dr Marcin Wajda

- Finanse prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Kryzysy finansowe i stabilność finansowa prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Instytucje systemu finansowego prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Usługi finansowe prof. dr hab. Agnieszka Alińska

-Finanse publiczne dr Joanna Marczakowska-Proczka

- Polityka budżetowa dr Joanna Marczakowska-Proczka

- Budżet samorządowy dr Joanna Marczakowska-Proczka

- System podatkowy w Polsce dr Joanna Marczakowska-Proczka 

Działalność badawcza Katedry znajduje odzwierciedlenie w publikacjach pracowników, realizacji badań statutowych, aktywnym udziale w konferencjach naukowych oraz ich organizacji.


Uzupełnieniem oferty dydaktycznej jest działalność w obszarze współpracy międzynarodowej oraz prowadzone przez pracowników seminaria licencjacie, magisterskie i doktorskie

 

 

 Informacje

 

Nominacja profesorska dla dr hab. Agnieszki Alińskiej

Postanowieniem z dnia 21 września 2020 r. ​Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr hab. Agnieszce Alińskiej tytuł profesora nauk społecznych. Serdecznie gratulujemy!

więcej

Reaktywacja Studenckiego Koła Naukowego Finansów Publicznych

Reaktywacja Studenckiego Koła Naukowego Finansów Publicznych [8 listopada]

więcej

Wpływ zmian demograficznych na stan finansów publicznych

Katedra Skarbowości, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH ma zaszczyt zaprosić Państwa na seminarium naukowe pt.: „Wpływ zmian demograficznych na stan finansów publicznych” w dniu 14 maja 2018 r. o godz. 14.00 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Al. Niepodległości 162, budynek G, sala 103.

więcej

 

 Oferta Dydaktyczna

 

Wyszukaj preferowany kierunek za pomocą wyszukiwarki lub przeglądaj pełną listę studiów podyplomowych, doktoranckich oraz ścieżek studiów.

 
 
 

 Wydarzenia

 
 

 Masz pytanie?

 
 
Zadaj pytanie:
Telefon:
E-mail:
Imię i nazwisko:
Nazwa instytucji:
Wpisz kod z obrazka powyżej
Dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana pytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych jest dostępnych tutaj

Masz Pytanie?

Wypełnij formularz dostępny on-line. Kliknij NAPISZ.
 

 Kierownik jednostki