Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Katedra Skarbowości : Katedra Skarbowości | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
KES - Katedra Skarbowości
 

 Katedra Skarbowości

 
Katedra Skarbowości powstała w 1992 r. w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jako jednostka naukowo-dydaktyczna specjalizująca się w dziedzinie skarbowości, nawiązująca do tradycji przedwojennej, jednocześnie zajmująca się badaniem problemów dotyczących współczesnych systemów finansowych, w szczególności publicznych systemów finansowych i ich relacji z rynkowymi systemami finansowymi.
Twórcą pierwszej w Polsce Katedry Skarbowości i jej kierownikiem do 2013 r. był prof. dr hab. Bogusław Pietrzak. Obecnie Kierownikiem Katedry Skarbowości jest prof. dr hab.  Agnieszka Alińska.  
Prace naukowo-badawcze Katedry Skarbowości koncentrują się wokół zagadnień związanych z systemem finansowym i polityką finansową. W szczególności w centrum zainteresowania pracowników Katedry są elementy publicznego systemu finansowego (finanse oraz budżet państwa i jednostek samorządowych, fundusze pozabudżetowe, dług publiczny, pomoc publiczna) oraz rynkowego systemu finansowego (instytucje i instrumenty rynków finansowych oraz reguły ich funkcjonowania).  

Oferta dydaktyczna jest istotnym filarem działalności Katedry Skarbowości. W stałej ofercie wykładów znajdują się następujące wykłady:

- Mikroekonomia I dr Małgorzata Dworakowska- Raj

- Mikroekonomia I dr Marcin Wajda

- Makroekonomia I dr Małgorzata Dworakowska-Raj

- Makroekonimia I dr Marcin Wajda

- Makroekonimia II dr Marcin Wajda

- Finanse prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Kryzysy finansowe i stabilność finansowa prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Instytucje systemu finansowego prof. dr hab. Agnieszka Alińska

- Usługi finansowe prof. dr hab. Agnieszka Alińska

-Finanse publiczne dr Joanna Marczakowska-Proczka

- Polityka budżetowa dr Joanna Marczakowska-Proczka

- Budżet samorządowy dr Joanna Marczakowska-Proczka

- System podatkowy w Polsce dr Joanna Marczakowska-Proczka 

Działalność badawcza Katedry znajduje odzwierciedlenie w publikacjach pracowników, realizacji badań statutowych, aktywnym udziale w konferencjach naukowych oraz ich organizacji.


Uzupełnieniem oferty dydaktycznej jest działalność w obszarze współpracy międzynarodowej oraz prowadzone przez pracowników seminaria licencjacie, magisterskie i doktorskie

 

 

 Informacje

 

Seminarium "Finanse publiczne w dobie pandemii (...)"

W dniu 15.03.2021 r. w godzinach 10:00-13:00 na platformie Microsoft Teams odbędzie się seminarium nt. FINANSE PUBLICZNE W DOBIE PANDEMII: PROBLEMY – WYZWANIA – REKOMENDACJE

więcej

Weekendowy kurs "Zarządzanie finansami osobistymi"

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką finansów osobistych do wzięcia udziału w weekendowych komercyjnych kursach z cyklu "Zarządzanie finansami osobistymi".

więcej

Debata online 25 listopada 2020 r.

Katedra Skarbowości oraz Ministerstwo Finansów zapraszają do debaty nad tematem: „Dług publiczny a rozwój gospodarczy. Jak finansować wyjście z kryzysu?”, 25 listopada o godz. 17.00 spotykamy się online.

więcej

 

 Oferta Dydaktyczna

 

Wyszukaj preferowany kierunek za pomocą wyszukiwarki lub przeglądaj pełną listę studiów podyplomowych, doktoranckich oraz ścieżek studiów.

 
 
 

 Wydarzenia

 
 

 Kierownik jednostki