Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska

 
Przy Kolegium Ekonomiczno-Społecznym rozpoczął działalność Ośrodek Studiów Tajwan–Unia Europejska.
 
[Piątek, 23 listopada 2012]

W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zainaugurował działalność Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska. Uczestników wydarzenia przywitali prorektorzy SGH prof. Piotr Ostaszewski i prof. Marek Bryx oraz Jego Ekscelencja Kuo-Chiang Chiang, przedstawiciel Biura Handlowo-Kulturalnego Taipei w Polsce. Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek studiów w Polsce. Jego celem jest promocja wymiany studenckiej między ośrodkami akademickimi, prowadzenie prac nad wspólnymi projektami naukowymi poświęconymi zagadnieniom handlu między Tajwanem a Unią Europejską oraz pośredniczenie miedzy europejskimi i tajwańskimi środowiskami biznesowymi w znalezieniu partnerów.
 
Ośrodek wraz z organizacjami zrzeszającymi polskich przedsiębiorców ma już w planach konferencję dedykowaną podmiotom zainteresowanym inwestowaniem na Tajwanie lub w Chinach za pośrednictwem Tajwanu. Wydarzenie było także okazją do spotkania Członków Stowarzyszenia Alumnów TaiwanICDF w Polsce. Absolwenci są beneficjentami programów stypendialnych fundowanych przez Tajwański Fundusz ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju. Spotkanie zakończyło się pokazem kaligrafii tajwańskiej oraz chińskim bufetem. Wydarzenie zorganizował Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH wraz z Biurem Handlowo-Kulturalnym Taipei w Warszawie.
 
dr hab. Krzysztof Kozłowski
 
W otwarciu Ośrodka Studiów Tajwan-Unia Europejska wzięli udział prorektorzy SGH prof. Marek Bryx i prof. Piotr Ostaszewski. (fot. Maciej Górski)
 Jego Ekscelencja  Kuo-Chiang Chiang, Przedstawiciel Biura Handlowo-Kulturalnego Taipei w Polsce. (fot. Maciej Górski)
 Dr Ouyang Cherng-Shin z Chung-Hua Institution for Economic Research. (fot. Maciej Górski)
 
 
Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek studiów w Polsce. „Po pierwsze będziemy prowadzić promocję wymiany studenckiej między ośrodkami akademickimi. Po drugie rozpoczęliśmy już prace nad wspólnymi projektami naukowymi poświęconymi zagadnieniom handlu. Po trzecie chcemy stać się pośrednikiem pomagającym środowisku biznesowemu w znalezieniu partnerów po obu stronach, czyli polskim inwestorom chcącym inwestować na Tajwanie i odwrotnie” – mówi dr Krzysztof Kozłowski, koordynator naukowy Ośrodka Studiów Tajwan-Unia Europejska, adiunkt w Katedrze Studiów Politycznych SGH.
 
Ośrodek wraz z organizacjami zrzeszającymi polskich przedsiębiorców ma już w planach konferencję dedykowaną podmiotom zainteresowanym inwestowaniem na Tajwanie lub w Chinach za pośrednictwem Tajwanu. „Tajwan podpisał właśnie umowę o obrocie bezcłowym z Chinami na wiele towarów. To otwiera wiele możliwości biznesowych wielu polskim przedsiębiorcom, zwłaszcza tych z sektora MŚP, bo takie Tajwan traktuje preferencyjnie. Jest to więc dla nas bardzo ciekawy rynek. Z drugiej strony rośnie zainteresowanie w tej części Azji inwestowaniem w Unii Europejskiej. Jeśli w tym zakresie Tajwan widzi w Polsce partnera to możemy na tym tylko skorzystać” – dodaje dr Kozłowski. Nie wykluczył także utworzenia w przyszłości specjalistycznych studiów w oparciu o działalność ośrodka.
 
Wydarzenie było także okazją do spotkania Członków Stowarzyszenia Alumnów TaiwanICDF w Polsce. Absolwenci są beneficjentami programów stypendialnych fundowanych przez Tajwański Fundusz ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju. Jeden z alumnów programu stypendialnego, Sebastian Madej, pracownik Ministerstwa Gospodarki, opowiadał o swoich wrażeniach z pobytu na Tajwanie i udziału w warsztatach dotyczących rozwoju gospodarczego tego kraju. „Polityka gospodarcza Tajwanu opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach, dlatego możemy się od Tajwanu wiele nauczyć” - mówił Sebastian Madej. „Przykład tego kraju pokazuje, jak istotne jest znalezienie swojej niszy, a wtedy nawet kraj z ograniczonymi zasobami czy innymi niekorzystnymi warunkami może się świetnie rozwijać” – dodał .
 
Kiedy w 1996 roku powstawało Stowarzyszenie TaiwanICDF Alumni liczyło 24 członków, obecnie ma ich 140. „To grono może odegrać ważną rolę w pobudzaniu współpracy między Tajwanem i Unią Europejską w wielu obszarach” – podkreślił dr Ouyang Cherng-Shin.
 
Spotkanie zakończyło się pokazem kaligrafii tajwańskiej oraz chińskim bufetem. Wydarzenie zorganizował Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH wraz z Biurem Handlowo-Kulturalnym Taipei w Warszawie. 
 
Rzecznik Prasowy SGH
Marcin Poznań
 
 
 

 Struktura