Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie

Alexandra i Lee Benham z RCI

2016-03-14 kategoria: informacja 

10 marca gośćmi Katedry Ekonomii II byli profesorowie Alexandra oraz Lee Benham – założyciele Ronald Coase Institute (RCI). To organizacja zrzeszająca naukowców z całego świata, którzy zajmują się szeroko rozumianą analizą instytucjonalną ze szczególnym naciskiem na badania dotyczące krajów rozwijających się. W organizowanych przez RCI warsztatach i spotkaniach wzięło już udział ponad 500 badaczy – ekonomistów, socjologów, prawników, antropologów, a nawet architektów – z 73 krajów, w tym także zaprzyjaźnieni z tą instytucją nobliści Kenneth Arrow, zmarły niedawno Douglas C. North, a także jej fundator Ronald Coase.

Prelegenci opowiedzieli o historii RCI, jej bieżących i planowanych aktywnościach, a także przytoczyli najciekawsze badania członków organizacji, które stanowią inspirację dla jej dalszego rozwoju. W szczególności zwrócili uwagę na dwa kluczowe elementy, które koniecznie należy uwzględnić w analizach ładu instytucjonalnego – prawa własności oraz kontrakty. Według profesora Benhama treść kontraktów biznesowych, zakres ich przestrzegania i mechanizmy wprowadzania mają bowiem kluczowy wpływ na organizację społeczno-ekonomiczną krajów rozwijających i często determinują czy odnoszą one sukces gospodarczy. Podobne znaczenie można przypisać prawom własności, a zwłaszcza mechanizmom ich dystrybucji.

W drugiej części spotkania wywiązała się dyskusja na temat badań nad instytucjami w Polsce, nie tylko od strony teoretycznej, ale także od strony praktycznej, czyli z uwzględnieniem źródeł finansowania nauki oraz kultury organizacyjnej polskich uczelni wyższych. Wskazano na szanse i zagrożenia wynikające z obecnych przemian krajowej polityki gospodarczej i edukacyjnej. Spotkanie to stanowiło świetną okazję do nawiązania relacji z RCI przez ekonomistów instytucjonalnych z SGH, którzy wzięli liczny udział w wydarzeniu.

dr Adam Czerniak

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Instytutu Ronalda Coase'a​.

Archiwum

 
 
 

 Wydarzenia

 
 

 Masz pytanie?

 
 
Zadaj pytanie:
Telefon:
E-mail:
Imię i nazwisko:
Nazwa instytucji:
Wpisz kod z obrazka powyżej
Dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana pytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych jest dostępnych tutaj

Masz Pytanie?

Wypełnij formularz dostępny on-line. Kliknij NAPISZ.