Katedra Turystyki wywodzi się z zakładu naukowo–badawczego, który jako pierwszy w Polsce ośrodek akademicki podjął po II wojnie światowej badania nad ruchem turystycznym. Zakład został utworzony w 1956 r. w ramach Katedry Prawa Międzynarodowego na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS, pod kierownictwem prof. dr hab. Kazimierza Libery.
Zakład Prawnych i Ekonomicznych Zagadnień Turystyki zainicjował powołanie czasopisma naukowego poświęconego problemom turystyki - „Ruch Turystyczny”, co umożliwiało publikowanie wyników prac badawczych i zwiększenie zainteresowania turyzmem wśród naukowców oraz stanowiło pomoc dydaktyczną dla studentów. Od 1957 do 1982 roku w serii ukazały się 52 zeszyty. Odmienny charakter miała druga seria wydawana od 1967 roku - „Ruch Turystyczny - Monografie”. Zawierała ona głównie rozprawy doktorskie i habilitacyjne. Seria wydawana była do 1990 roku.
W 1972 r. Zakład Prawnych i Ekonomicznych Zagadnień Turystyki został przekształcony w Zakład Społeczno-Gospodarczych Zagadnień Turystyki, jako zakład międzywydziałowy w ramach uczelnianego Instytutu Gospodarstwa Społecznego. W 1981 r. powołano Katedrę Turystyki, która działa obecnie przy Kolegium Gospodarki Światowej SGH.
Pracownicy Katedry prowadzą badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu różnych aspektów ekonomii i zarządzania w turystyce. Przedmiotem szczególnego zainteresowania są:
turystyka międzynarodowa,
turystyka w dzialaniach Unii Europejskiej,
hotelarstwo, biura podróży, atrakcje turystyczne,
marketing usług turystycznych,
związki między turystyką a środowiskiem przyrodniczym i kulturowym,
rola turystyki w rozwoju regionalnym i lokalnym,
aspekty prawne rozwoju turystyki i przedsiębiorczości w tym zakresie.
Katedra jest członkiem sieci „Rural tourism programs" w ramach programu CEEPUS zrzeszającego uczelnie z Europy Środkowej.