Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Konferencje i seminaria : DEMOKRATYCZNY DIAMENT BEZPIECZEŃSTWA – SEMINARIUM NAUKOWE
KZiF - Katedra Finansów Przedsiębiorstwa - Konferencje i seminaria
 

 DEMOKRATYCZNY DIAMENT BEZPIECZEŃSTWA – SEMINARIUM NAUKOWE

 
Zaproszenie

na międzyuczelniane seminarium naukowe:

Demokratyczny Diament Bezpieczeństwa – budowa nowego ładu pacyficznego

Seminarium odbędzie się 25 stycznia 2022 r. godz. 11.00-13.00 w formule online na Teams

Zakończyliśmy realizację międzyuczelnianego grantu badawczego pt. Współpraca UE z azjatyckimi uczestnikami "Demokratycznego Diamentu Bezpieczeństwa" odpowiedzią na wyzwania dla handlu i bezpieczeństwa.

Grant był realizowany w latach 2019-2021 w międzyuczelnianym zespole badaczy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie:

dr hab. Andżelika Kuźnar, prof. SGH - kierownik zespołu
dr hab. Sebastian Bobowski, prof. UEW
prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska – UEW
dr hab. Krzysztof Falkowski, prof. SGH

Przedmiotem badania był „nowy porządek” budowany przez azjatyckie państwa demokratyczne regionu Pacyfiku: Australię, Indie i Japonię oraz ich współpraca z USA i UE oraz Wielką Brytanią. Są to państwa, które wykazały gotowość i zdolność do zinstytucjonalizowanej współpracy regionalnej i transregionalnej.  Skoncentrowaliśmy się na współpracy w formułach instytucji Demokratycznego Diamentu Bezpieczeństwa (Democratic Security Diamond, DSD) oraz Czterostronnego Dialogu w sprawie Bezpieczeństwa (The Quadrilateral Security Dialogue, QSD) uznając, że instytucjonalizacja współpracy  decyduje o jej jakościowej zmianie.

Celem badania była odpowiedź na pytanie, jak przebiega proces budowy tego „nowego porządku”, nowej, wielowymiarowej architektury współpracy.

W poszukiwaliśmy odpowiedzi na następujące pytania: – jakie są ramy prawne współpracy pomiędzy stronami oraz jej perspektywy? – jakie są potencjalne efekty synergii postrzegane przez pryzmat szans pochodnych zinstytucjonalizowanej współpracy?  – jakie są główne zagrożenia dla bezpieczeństwa i jaka może być wspólna odpowiedź sojuszników na zagrożenia/wyzwania? – jaki jest potencjał społeczno-gospodarczy Australii, Indii i Japonii na tle świata i ich strategicznych sojuszników (UE i jej państw członkowskich oraz USA) oraz strategicznych rywali (Chiny i Rosja)? – jaki jest poziom powiązań gospodarczych pomiędzy Australią, Indiami, Japonią oraz ze strategicznymi sojusznikami na tle powiązań z innymi partnerami? – jaki jest poziom konkurencyjności Australii, Indii i Japonii w handlu międzynarodowym oraz jakie wnioski dla współpracy handlowej tych krajów w Unią Europejską z tego faktu wynikają? 
 

Głównym wymiernym rezultatem badania jest monografia: Demokratyczny Diament Bezpieczeństwa – budowa nowego ładu pacyficznego, wydana w C.H. Beck w 2021 r. 

W trakcie seminarium, którego moderatorką będzie dr hab. Joanna Garlińska-Bielawska, prof. UEK przedstawimy główne tezy monografii. Zapraszamy do udziału w seminarium oraz dyskusji. Udział jest bezpłatny. Link zostanie rozesłany zarejestrowanym uczestnikom. 

Prosimy o rejestrację do 20.01: https://forms.office.com/r/LyQ61hpRk9

Organizatorzy:

  • Instytut Ekonomii Międzynarodowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Instytut Gospodarki Światowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Katedra Integracji i Prawa Europejskiego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Demokratyczny_diament_bezpieczeństwa.png