Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie : GALA_KOLEGIUM
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
 

 Nagroda Kolegium za najlepszą pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie

 
Profesor Krzysztof Obłój laureatem Nagrody Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
 
 

W przepięknych, zabytkowych wnętrzach gmachu Biblioteki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 22 listopada 2018 r. odbyła się Gala z okazji wręczenia Nagrody Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH za najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie. Tegorocznym laureatem, decyzją Kapituły Konkursu, został prof. dr hab. Krzysztof Obłój za książkę "Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość”.  

 Gospodarz wieczoru prof. Roman Sobiecki, Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, przywitał licznie zgromadzonych gości, wśród których byli między innymi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Sebastian Skuza i Rektor SGH prof. Marek Rocki. Następnie nagrodę, którą tradycyjnie już jest pióro wieczne i grawerowany, pamiątkowy dyplom przekazali na ręce laureata prof. Elżbieta Mączyńska–Ziemacka - Przewodnicząca Kapituły Konkursu, prof. Marek Rocki i prof. Roman Sobiecki.   
 

prof Obloj-nagroda1.jpg
foto: Maciej Góski, SGH
 

 

Uzasadniając wybór kapituły, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka podkreśliła zarówno walory teoretyczne oraz użyteczność praktyczną książki. Książka, którą przygotował prof. Krzysztof Obłój wzbogaca wiedzę dotyczącą funkcjonowania przedsiębiorstw, charakteryzuje współczesne trendy w kształtowaniu strategii firm. 

 

Odbierając nagrodę prof. Krzysztof Obłój nie krył swojej radości. Dziękując Kapitule za wybór podkreślił, że nagroda ma dla niego ogromne znaczenie i wśród nagród, które otrzymał będzie zajmować szczególne miejsce. Następnie opowiedział, co było inspiracją do napisania książki. Bez zrozumienia przeszłości firmy trudno jest odpowiedzieć na pytanie, skąd biorą się problemy dnia dzisiejszego i co z nimi zrobić w przyszłości. Okazuje się, że kluczowe są czas i instytucjonalne warunki otoczenia, w jakich dana firma powstała i o tym, dlaczego tak się dzieje i co firma może z tym zrobić, napisał w książce „Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość”.

 

Na zakończenie kilka osób zostało obdarowanych książką z imienną dedykacją od samego laureata prof. Krzysztofa Obłoja. Galę uświetnił koncert Pana Tomasza Grabskiego, który na saksofonie wykonał aranżacje popularnych utworów takich jak Over the rainbow z filmu Czarnoksiężnik z krainy OZ czy Careless Whisper George’a Michaela.

 

 

O laureacie:

Prof. Krzysztof Obłój jest profesorem zwyczajnym, wybitnym specjalistą z zakresu zarządzania strategicznego, międzynarodowego i przedsiębiorczości, pracownikiem Akademii Leona Koźmińskiego i  Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.  Jest jednym z trzech najczęściej cytowanych na świecie polskich specjalistów z ekonomii i zarządzania.  Od lat wykłada w światowych, renomowanych szkołach biznesu, m.in. Sun-Yat Sen University w Chinach, University of Illinois, Yale University i Duquesne University w USA,  norweskiej Bodo Graduate School of Management, francuskiej ESCP-EAP i Ecole Nationale des Pont et Chaussees, slovenskiej Bled School of Management. 

 
 ​
 
 
Poprzednie edycje 
 
W 2016 roku laureatem został prof. Andrzej Jacek Blikle za książkę "Doktryna jakości - rzecz o skutecznym zarządzaniu".
 
Jakosc_roku_2016_3.jpg 
 
zdj. Prof. A.J.Blikle ze strony http://moznainaczej.com.pl/ja
 
 
Prof. Andrzej Jacek Blikle jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, członkiem Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europaea), członkiem rady nadzorczej firmy „A.Blikle Sp. z o.o.” (w latach 1990-2010 był prezesem zarządu), członkiem zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (w latach 2008-2016 był jego prezesem), członkiem honorowym i byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członkiem Komitetu Mazowieckiej Nagrody Jakości, honorowym prezesem Centrum im. Adama Smitha, członkiem rady fundacji FOR (Fundacja Obywatelskiego Rozwoju), członkiem zarządu oraz byłym prezesem stowarzyszenia Nowy Świat (stowarzyszenie przedsiębiorców Traktu Królewskiego w Warszawie), członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
gala.jpg
 Gala z okazji wręczenia Nagrody Kolegium
za najlepszą pracę naukową
z zakresu nauk
o przedsiębiorstwie
odbyła się
18 października 2016
o godz. 18.00
w Pałacu Chodkiewiczów
ul. Miodowa 14, Warszawa (Siedziba Związku Rzemiosła Polskiego)
 
 
 
 

 Relacja z gali

 
 

 o konkursie

 
Nagroda Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie za najlepszą pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie przyznawana jest od roku 2007. 
 
Kapituła konkursu przyznaje nagrodę za indywidualną pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie wnoszącą do dorobku nauk ekonomicznych zarówno istotne wartości teoretyczne jak i praktyczne. Laureat otrzymuje pióro wieczne i dyplom.
 

 kapituła konkursu w 2018

 

​Kapitułę Konkursu Nagrody kolegium za najlepsza pracę naukową z zakresu nauk o przedsiębiorstwie tradycyjnie tworzą wybitni przedstawiciele nauki i praktyki gospodarczej. Przewodniczącą kapituły konkursu nagrody za lata 2016-2017 została prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka. W składzie kapituły ponadto znaleźli się:

 • prof. Roman Sobiecki - Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
 • prof. Ryszard Borowiecki - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Zenon Daniłowski - Prezes Zarządu "Makaronów Polskich S.A."
 • prof. Marian Gorynia - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • prof. Piotr Masiukiewicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Prakseologii
 • prof. Krzysztof Jajuga - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • prof. Leszek Kiełtyka - Prezes Zarządu Głównego Tow. Naukowego Organizacji i Kierownictwa
 • prof. Jan Klimek - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 • prof. Bogdan Nogalski - Przewodniczący Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN
 • prof. Jan Pyka -  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 • prof.  Cezary Suszyński - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie​
 • prof. Adam Noga - laureat pierwszej nagrody KNOP
 • prof. Andrzej Blikle - laureat trzeciej nagrody KNOP.

 

 

 regulamin konkursu