Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Racibórz

 
herb-kolor.jpg ​Racibórz
 


 
 logo.jpg
 
Racibórz to miasto położone w subregionie zachodnim województwa śląskiego. Liczy 52 tysiące mieszkańców. Jest to miasto o wielowiekowej tradycji – historycznie jest to jedna ze stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy.

Turystyka i Rekreacja  
Z uwagi na historyczny charakter w mieście znajduje się duża liczba zabytków, wśród których najbardziej wyróżnia się Zamek Piastowski z przepiękną, odrestaurowaną Kaplicą św. Tomasza Becketta przez historyków nazywanej „perłą śląskiego gotyku”. Racibórz jest pełen zieleni; w granicach miasta leży rezerwat przyrody Łężczok. Przez miasto przebiega aż 23 kilometry ścieżek rowerowych. Jednym ze znaków rozpoznawczych Raciborza jest nowoczesna pływalnia „H2Ostróg”, do którego przyjeżdżają ludzie z całego regionu. Miasto oferuje również wiele atrakcji  o charakterze kulturalnym – jedną z nich jest festiwal muzyki elektronicznej „Intro Festiwal”.  

Lokalizacja  
Niewątpliwym atutem Raciborza jest bliskość do granic Republiki Czeskiej. Przez miasto przebiega  jedna droga krajowa (DK 45) i 7 dróg wojewódzkich (DW 416, DW 915, DW 916, DW 917, DW 919, DW 923 i DW 935). W mieście stale prowadzone są prace drogowe mające na celu poprawę jakości komunikacji. Obecnie średni czas dojazdu do najbliższego lotniska (Pyrzowice) wynosi 1h 40 minut.  

Atuty gospodarcze  
Od zarania swoich dziejów Racibórz był związany z handlem. Obecnie w mieście funkcjonuje ponad 3 tysiące podmiotów gospodarczych. W powiecie działają aż 4 spółki akcyjne. Miasto słynie z działalności firm z branży energetycznej. Zlokalizowany jest tu potentat w dziedzinie produkcji kotłów RAFAKO, którego wyroby trafiają do największych polskich elektrowni. Racibórz mocno stawia nie tylko na tradycyjną energetykę, ale także na odnawialne źródła energii. W mieście funkcjonują dwie firmy, które produkują ok. 50 procent polskich instalacji solarnych. Dobrze rozwinięty jest przemysł maszynowy (obrabiarki) oraz spożywczy (jeden z największych w Polsce producentów słodyczy).  

Współpraca z samorządem  
Firmy inwestujące w Raciborzu mogą liczyć na przychylność władz miasta i wsparcie Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora działającego w Urzędzie Miasta. Usługi referatu są świadczone na najwyższym poziomie, a pracownicy dostosowują się do oczekiwań inwestorów. Referat pomaga w znalezieniu jak najlepszej lokalizacji dla inwestycji, uczestniczy w procesie rekrutacyjnym oraz sprawuje usługę opieki poinwestycyjnej.