Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Kielce

 
​ 
herb_Kielc.jpg Kielce    Kielce1.JPG
 


 
logotyp_inwestuj_w_kielcach_jpg.jpg 
 
Kielce to miasto z wielowiekową tradycją, stolica w województwa świętokrzyskiego, a zarazem najważniejszy w regionie ośrodek administracyjny, gospodarczy, akademicki i kulturalny. Tę nowoczesną metropolię zamieszkuje 200 tys. osób, co stanowi 20% ludności całego województwa świętokrzyskiego. Mocną stroną regionu jest bogactwo złóż surowców mineralnych, takich jak wapienie, margle, łupki, rudy żelaza. Rozwija się tu turystyka, tradycyjne branże przemysłowe, ale coraz większe znaczenie w lokalnej gospodarce zyskują nowe instytucje i nowe specjalizacje miasta.
 

Lokalizacja i infrastruktura

Kielce są położone w południowej części Polski, w otoczeniu dużych aglomeracji – Warszawy, Krakowa, Katowic, Lublina i Łodzi. Odległość do tych miast nie przekracza 200 km, a komunikacja drogowa jest coraz efektywniejsza ze względu na intensywne prace modernizacyjne. Przez miasto przebiegają odcinki 3 ważnych ciągów komunikacyjnych zaliczonych do kategorii dróg krajowych:
- droga nr 7 Gdańsk - Warszawa - Kielce - Kraków – Chyżne

- droga nr 73 Wiśniówka-Kielce – Busko Zdrój – Tarnów – Jasło

- droga nr 74 Sulejów - Kielce – Kraśnik – Frampol –Zamość – Hrubieszów

W mieście prowadzone są liczne inwestycje drogowe, zrealizowany został także ważny projekt w zakresie transportu lokalnego, który znacząco skrócił czas podróży i poniósł jakość komunikacji publicznej. Kielce od lat zabiegają o budowę lotniska przesiadkowego, które ułatwi dalszy gospodarczy rozwój miasta. Obecnie średni czas przejazdu samochodem do najbliższych lotnisk (Pyrzowice, Balice) wynosi ok. 2 godziny.

Na przygotowanie kadr dla lokalnej gospodarki największy wpływ mają 2 uczelnie państwowe - Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnika Świętokrzyska.


Atuty gospodarcze

Wśród tradycyjnych branż województwa wymienić należy budownictwo, metalurgię, odlewnictwo. W mieście dobrze rozwija się przemysł maszynowy i precyzyjny.

Targi Kielce S.A. to niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów na gospodarczej mapie Kielc. Jako drugi w Europie Środkowo-Wschodniej organizator wystaw cieszy się renomowaną i ustabilizowaną na rynku europejskim opinią. Tutaj odbywają się znane na świecie Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego, PLASTPOL, AGROTECH, INNOTECH.

Kielecki Park Technologiczny to miejsce nastawione na innowacyjność oraz kreatywność, a przede wszystkim otwarte na współpracę z przedsiębiorcami z całej Polski. Park oferuje nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę oraz uzbrojone tereny inwestycyjne, objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice. Szczególną opieką KPT otacza startupy – właśnie dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorców dedykowany jest nowy projekt KPT - Platformy startowe - o wartości 8 mln. zł.

Kielce są także atrakcyjne dla firm outsourcingowych -  ze względu na dużą społeczność akademicką, a także konkurencyjne ceny czynszów coraz więcej firm BPO wybiera to miasto jako alternatywną lokalizację.

 

Turystyka i kultura

Obecność kilku rezerwatów w granicach miasta determinuje jego rozwój. Miasto posiada bogatą historię geologiczną oraz wiele pomników przyrody. Przykładem jest znany amfiteatr Kadzielnia, utworzony w byłym wyrobisku skalnym. Bliskość Gór Świętokrzyskich wpływa na rozwój turystyki pieszej i sportów zimowych, a aktywna działalność Targów Kielce spowodowała znaczący przyrost liczby gości biznesowych i oferowanych miejsc hotelowych wyższych kategorii.

W Kielcach został powołany Institute of Design, dużą popularnością cieszy się Kielecki Teatr Tańca. W nowoczesnej siedzibie działa Filharmonia Świętokrzyska. Natomiast Geopark wybudowany na terenie rezerwatu geologicznego Wietrznia przyciąga turystów również spoza regionu.


Działalność Centrum Obsługi Inwestora

Firmy inwestujące w Kielcach mogą liczyć na przychylność władz miasta i wsparcie Centrum Obsługi Inwestora działającego w Urzędzie Miasta Kielce. Usługi COI są świadczone na najwyższym poziomie, a konsultanci dostosowują się do oczekiwań inwestorów. COI UM Kielce pomaga w znalezieniu jak najlepszej lokalizacji dla inwestycji, uczestniczy w procesie rekrutacyjnym oraz sprawuje usługę opieki poinwestycyjnej. Prowadzona jest internetowa Baza Ofert Inwestycyjnych, zawierająca oferty biur, terenów, hal i projektów współpracy dostępna pod adresem mapa.invest.kielce.pl.
 
Centrum Obsługi Inwestora
Wydział Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju
Urząd Miasta Kielce
ul. Strycharska 6,
25-659 Kielce
+48 41 36 76 571, 41 36 76 557
www.invest.kielce.pl
coi@um.kielce.pl
 
 
 panorama exbud 2012.jpg