Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Lublin

 
595px-POL_Lublin_COA_1.svg.png Lublin
 lublin miasto inspiracji.jpg

Dlaczego Lublin?
Lublin to największe miasto na wschodzie Polski, a zarazem stolica województwa lubelskiego. Brytyjski The Economist w swoim raporcie „Polska – Złoty Wiek” określa Lublin siłą napędową Polski Wschodniej.
 
W samym Lublinie mieszka ponad 340 tys. osób, co czyni go 9. miastem w Polsce pod względem wielkości populacji. Ponad dwukrotnie więcej osób (712 tys.) zamieszkuje Lubelski Obszar Metropolitalny, na który składa się Lublin oraz 41 gmin z 4 przylegających do niego powiatów (lubelskiego, lubartowskiego, łęczyńskiego i świdnickiego).
 
Lublin jest dobrze skomunikowany z innymi regionami Polski za sprawą ciągle rozbudowywanej sieci kolejowej i drogowej. Dodatkowo jest korzystnie zlokalizowany pomiędzy Warszawą i wschodnią granicą kraju (Warszawa 171 km, Terespol 148 km, Hrebenne 85 km), co skutkuje bliskością wschodnich rynków zagranicznych.
 
W ostatnich latach priorytetem dla Lublina były i są duże inwestycje poprawiające jakość życia w mieście poprzez zmianę układu komunikacyjnego, rozwój infrastruktury transportu publicznego czy rozbudowę bazy sportowo - rekreacyjnej, których wartość w ostatnich czterech latach sięgnęła 2,2 mld zł, a w kolejnych czterech  kwota planowanych do realizacji działań szacowana jest na dodatkowe 2,5 mld zł. Potwierdzone to zostało 4. miejscem w Rankingu Najdynamiczniej Rozwijających się Samorządów w latach 2003-2014 w kategorii miasta na prawach powiatu.
 
Inwestycje w poprawę komunikacji miejskiej potwierdzone zostały I miejscem w ogólnopolskim rankingu przedsiębiorstw komunikacji miejskiej przygotowanym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości oraz prestiżowym wyróżnieniem w kategorii "Inteligentne Miasto Roku od 100 do 500 tys mieszkańców 2015" przez Smart City Forum m.in. za inwestycje w inteligenty system sterowania ruchem oraz rozwiązania w transporcie zbiorowym.
 
Lublin postrzegany jest przez specjalistów branżowych, jako miasto atrakcyjne pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zespół analityczny z grupy Financial Times uznał Lublin za jedno z najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w Polsce. W rankingu FDI "Polish Cities of the Future 2015/16" zajął drugą lokatę wśród dużych miast w kategorii Cost Effectiveness.
 
Ponad 20% mieszkańców miasta to studenci, w tym prawie 6 tys. to studenci zagraniczni. Na 9 uczelniach wyższych kształci się ponad 70 000 studentów, a co roku ich mury opuszcza ponad 20 000 absolwentów.
 
Lubelskie uczelnie z każdym rokiem poszerzają swoją ofertę, otwierając nowe kierunki o europejskim standardzie, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Właśnie z myślą o potencjale akademickim, tworzonym przez lubelskie środowisko naukowe, władze miasta podpisały porozumienia w sprawie wieloletniej współpracy z lubelskimi uczelniami na mocy, których uczelnie kształcą kadry dostosowane do potrzeb rynku pracy, zwłaszcza dla sektora nowych technologii.

Lublin zawsze był i nadal jest największym ośrodkiem akademickim po wschodniej stronie Wisły, dającym inwestorom i biznesowi wyjątkowy wybór wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Najsilniejszym atutem Lublina są ludzie i ich potencjał intelektualny. Lublin jest miastem osób młodych i dobrze wykształconych. Mieszka tu aż 229 tys. osób w wieku produkcyjnym (62,4% mieszkańców ma mniej niż 40 lat), a 26,6% z nich to osoby z wyższym wykształceniem. To silny atut dla przyszłych inwestorów pragnących tutaj zakładać i rozwijać swoją działalność biznesową.

Wysoka aktywność społeczna Lublina wyróżniona została poprzez raport PwC, który wskazał, że najsilniejszą stroną miasta jest kapitał ludzki wzmacniany przez silne centrum akademickie. Według danych przedstawionych w raporcie, bardzo wysoko kształtuje się jakość życia w Lublinie, a środki unijne pozyskiwane są w skuteczny sposób.

Atrakcyjne tereny inwestycyjne czekają na inwestorów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Podstrefa Lublin przy wybudowanej drodze ekspresowej S-17 (Warszawa-Hrebenne) i w odległości zaledwie 10 km od Portu Lotniczego Lublin.

Port Lotniczy Lublin (LUZ) jest mocnym punktem Lublina. Obecnie obsługuje połączenia rejsowe na 9 stałych trasach i trzech czarterowych. Maszyny są wypełnione w 90,9 proc. W 2015 roku obsłużono 3700 operacji lotniczych i 265 tys. pasażerów. Swoją bazę operacyjną w PLL uruchomiły także linie Wizz Air. 2016 rok ma być jeszcze lepszy - lotnisko spodziewa się bowiem 430 tys. pasażerów.

Na lotnisku tworzona jest baza handligowa. Jej obiekty, na podstawie umowy z zarządzającą portem lotniczym spółką, buduje włoska firma Xpress Handling. Jest to jeden z operatorów działających na rynku południowoeuropejskim; posiada 12 baz towarowych na terenie samych Włoch i Albanii i dwie w innych krajach, zaś lubelska inwestycja będzie 15 oddziałem firmy. W pierwszym etapie zostanie wybudowana rampa załadunkowa i budynek zaplecza obsługi naziemnej lotniska, który służyć będzie do odpraw celnych i przygotowania towarów do transportu. W dalszym etapie XPH wybuduje magazyn o pojemności 1000 m kw. Budowa bazy handlingowej znacznie zwiększy możliwości przewozowe cargo lubelskiego lotniska - z 300 ton w 2015 roku do 1,2 tys. ton docelowo z opcją rozbudowy bazy.

Koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie są niższe o 20-30% w stosunku do Polski Centralnej i Zachodniej.
Lublin to aktualnie największe zagłębie nowoczesnych powierzchni biurowych we wschodniej części kraju, a jednocześnie ósmy rynek biurowy w Polsce. Oferta nieruchomości to 41 nowoczesnych biurowców z czynszami na poziomie 9-11 EUR/m2 za powierzchnię klasy A. Skumulowana podaż nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi 170 tys. m2, a nowe projekty inwestycyjne zwiększą zasoby do 300 tys m2 w ciągu najbliższych kilku lat.

Urząd Miasta Lublin oferuje wsparcie profesjonalnego zespołu ds. obsługi inwestorów, który zapewnia kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów
Plac Łokietka 1,
20-950 Lublin,
Tel.: +48 81 466 25 00
fax: +48 81 466 25 01
e-mail: inwestorzy@lublin.eu