Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 dr hab. Alfred Bieć, prof. SGH

 

AlfredBiec.jpeg

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie na najwyższych stanowiskach w sektorze finansowym, głównie bankowym oraz doświadczenie w badaniach naukowych. Prezes, wiceprezes, dyrektor generalny w instytucjach finansowych w Polsce, w Nowym Jorku i w Toronto. W przeszłości przewodniczący i członek wielu rad nadzorczych. Był ekspertem Parlamentu Europejskiego ds. rynków finansowych, był ekspertem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zasiadał w radzie nadzorczej PZU S.A. Posiada doświadczenie w administracji państwowej - podsekretarz stanu i sekretarz Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w rządach T. Mazowieckiego i J.K. Bieleckiego, J. Olszewskiego. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym autor lub współautor siedmiu książek. Zna języki: angielski, włoski i rosyjski.

Będąc pracownikiem Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH uruchomił pierwsze w Polsce badania koniunktury gospodarczej metodą testu. Potem podobne badania zostały zaprojektowane w NBP i GUS oraz kliku innych ośrodkach badawczych.

Opublikował pierwszą w Polsce monografię nt. funkcjonowania rejestrów kredytowych. Opisał ich znaczenie i rozwój w Polsce i na świecie.

Kontakt:

abiec@sgh.waw.pl

Konsultacje:

po umówieniu mailowym

Wykształcenie i uprawnienia

  • Habilitacja z SGH - ekonomia
  • Doktorat z Uniwersytetu Warszawskiego - ekonomia
  • Magisterium z Uniwersytetu Wrocławskiego - matematyka
Doświadczenie zawodowe

Do SGH powrócił na przełomie 2007 i 2008 roku. Wykładał przedmiot pt. Value Based Management oraz Business In Central and Eastern Europe w języku angielskim. Wygrał konkurs ogłoszony przez JM Rektora SGH i przygotował pierwszy w SGH wykład pt. „Zarządzanie Bankiem” na platformie e-learningowej. Był kierownikiem Studium Podyplomowego na SGH pt. "Alternatywne źródła kapitału na rozwój, inżynieria finansowa" oraz „Zarządzanie Wartością Firmy”. Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze finansowym.

Prowadzone zajęcia

Studia magisterskie:

  • ​Zarządzanie bankiem

Zainteresowanie naukowe

W ostatnich latach publikował głównie nt. kryzysu gospodarczego w Polsce i na świecie oraz związku innowacyjności kraju z tempem wzrostu PKB, przegotowywał ekspertyzy dotyczące funkcjonowania rejestrów kredytowych w Polsce i poza Polską, przygotowywał ekspertyzy na zamówienie Parlamentu Europejskiego dotyczące funkcjonowania rynków finansowych oraz ekspertyzy na zamówienie ministerstw i samorządów regionalnych​.