Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie

Zmarł prof. dr Zbigniew Zajda

2019-04-30 kategoria: informacja 

​W niedzielę 28 kwietnia b.r. zmarł Profesor doktor Zbigniew Zajda emerytowany pracownik SGPiS/SGH. Profesor dr Zbigniew Zajda pracował na Wydziale Ekonomiki Produkcji, z którego wyrosło obecne Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Był pracownikiem Katedry Polityki Gospodarczej i Instytutu Polityki Gospodarczej i Przestrzennej na tym Wydziale. Równocześnie aktywnie współpracował z Instytutem Gospodarki Krajów Rozwijających się będąc promotorem rozpraw doktorskich licznych obcokrajowców i wykładowcą na anglojęzychnych edycjach kursów planowania gospodarczego dla obcokrajowców, prowadzonych przez ten Instytut. Naukowo pasjonowały Go polityka gospodarcza, polityka przestrzenna, teoria lokalizacji i rozwoju regionalnego. Był w tym zakresie uznanym w kraju, jak również zagranicą, specjalistą i autorytetem. Zajmował się także naukowo zagadnieniami mieszkalnictwa i szkolnictwa wyższego. 

Dylemat wielu pracowników nauki: "czytać czy pisać" roztrzygał raczej na rzecz tego pierwszego członu, dzięki czemu był nieprawdopodobnym, a zarazem wszechstronnym  erudytą i cenionym bibliografem. Z tej wiedzy umiejętnie korzystał w swoich autorskich wykładach, które mogły być wzorem merytorycznej kompetencji, metodycznej precyzji i językowej poprawności. 

Ceniono Go niezwykle jako recenzenta prac naukowych, bowiem potrafił odnajdować w nich przede wszystkim to co cenne, wskazując zarazem z niezwykłą delikatnością na to, czego im brakowało. Szczególnie troszczył sie o rozwój młodych pracowników nauki, zawsze gotowy do toczenia inspirujących naukowych dysplut pokazujących jak być interdyscyplinarnym nie zapominając, że jest się przede wszystkim ekonomistą. 

Pokazywał jak traktować swoje obowiązki dydaktyczne, organizacyjne i badawcze, jak być etycznym, spolegliwym i odpowiedzialnym. Gdy coś poszło nie tak jak pójść powinno, zapraszał na spacer wokół Auli Spadochronowej. Miał on tym więcej rund, im większe było przewinienie, choć o nim nie było w zasadzie ani słowa w toczonej podczas tego marszobiegu rozmowie, bo delikwent sam wiedział doskonale w czym sprzeniewierzył się zasadom wpajanym cierpliwie przez Profesora. 

prof. dr hab. Kazimierz Kuciński       

 

Archiwum

 
 
 

 Wydarzenia

 
 

 Masz pytanie?

 
 
Zadaj pytanie:
Telefon:
E-mail:
Imię i nazwisko:
Nazwa instytucji:
Wpisz kod z obrazka powyżej
Dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana pytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych jest dostępnych tutaj

Masz Pytanie?

Wypełnij formularz dostępny on-line. Kliknij NAPISZ.