Kolegium Zarządzania i Finansów jest jednostką naukową zrzeszającą 6 Instytutów i 4 Katedry. Liczna kadra naukowa powoduje, że jest ono potężnym ośrodkiem SGH zarówno pod względem oferty dydaktycznej, jak i potencjału naukowo-badawczego.
W instytutach i katedrach wchodzących w skład Kolegium realizowane są w sposób ciągły badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w sferze dyscyplin naukowych reprezentowanych przez te jednostki.
Są to następujące dyscypliny:
- szeroko rozumiana teoria ekonomii,
- finanse i bankowość w skali makro- i mikroekonomicznej,
- polityka gospodarcza,
- teoria zarządzania,
- marketing,
- prawo gospodarcze,
- rachunkowość,
- zarządzanie w skali gospodarki narodowej i przedsiębiorstwa,
- logistyka i obsługa transportowa gospodarki,
- zarządzanie jakością,
- ekonomika konsumpcji w zakresie badania poziomu życia ludności oraz sterowania jakością.
Przedmiotem wielu badań jest polska rzeczywistość gospodarcza, zwłaszcza ta z okresu transformacji systemowej. Oprócz prac zespołowych, we wszystkich instytutach i katedrach realizowane są różnego rodzaju badania indywidualne, mieszczące się w ramach wspomnianych dyscyplin. Owocem tych badań są liczne publikacje w formie książek, artykułów i referatów, a także postępy czynione w pracach na stopnie naukowe.
Z aktywnością badawczą instytutów i katedr jest skorelowana ich działalność dydaktyczna. W ramach tej działalności pracownicy Kolegium obsługują proces nauczania na wszystkich poziomach i dla wszystkich kierunków studiów. Kolegium organizuje na zasadach odpłatności studia podyplomowe z zakresu problematyki zarządzania i finansów. Interdyscyplinarny charakter Kolegium sprawia, że wchodzące w jego zakres instytuty i katedry oferują również szeroki wachlarz profesjonalnych usług eksperckich.