Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Konferencje i seminaria :

Smart Rail Metro Eurasia

Kolegium Zarządzania i Finansów - Konferencje i seminaria
 

 międzynarodowy kongres SMART RAIL&METRO EURASIA

 
​W dniach 26-27 stycznia 2016 r. w Stambule odbył się międzynarodowy kongres SMART RAIL&METRO EURASIA, w którym na zaproszenie organizatorów wzięło udział dwóch pracowników z Katedry Transportu Kolegium Zarządzania i Finansów
– prof. zw. dr hab. Wojciech Paprocki i dr hab. prof. SGH Jana Pieriegud.


W wystąpieniu zaprezentowane zostały aspekty związane z kształtowaniem strategii rozwoju transportu kolejowego z uwzględnieniem wizji globalnej i priorytetów krajowych. Turcja jako kraj kandydujący do UE musi spełnić różnego rodzaju wymagania stawiane przez prawodawstwo unijne m.in. w zakresie restrukturyzacji transportu kolejowego. Jednocześnie dużym wyzwaniem jest realizacja do 2023 r. celów krajowego programu dotyczącego rozwoju infrastruktury kolejowej i wymiany taboru. Należy także zapewnić połączenia umożlwiające  współpracę regionalną. Dwadzieścia lat budowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej pokazują, że proces ten napotyka wiele barier techniczno-technologicznych, organizacyjno-prawnych, finansowych, a także politycznych. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników kongresu.

Miejsce kongresu było szczególne ze względu na położenie geograficzne Stambułu. Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji (oprócz Stambułu, jedynym miastem, przez które przebiega umowna granica Europy i Azji jest Magnitogorsk w Rosji). Od listopada 2013 r. obie części Stambułu łączy tunel Marmaray wybudowany pod Bosforem na głębokości 56 metrów. Za pomocą metra podróż z jednego kontynentu na drugi trwa obecnie kilka minut. W części europejskiej, na której znajduje się stacja metra, zachowany jest także historyczny dworzec kolejowy, na który przyjeżdżał pociąg Orient Express z Paryża.
Oprócz udziału w konferencji i obowiązkowego przejazdu pociągiem Marmaray nawiązano liczne kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości współpracą naukową i dydaktyczną z uczelniami w Turcji i innymi krajami.