Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
Konferencje i seminaria :

implikacje epidemii covid-19

Kolegium Zarządzania i Finansów - Konferencje i seminaria
 

 Funkcjonowanie ochrony zdrowia: implikacje epidemii covid-19

 

Seminarium Kolegium Zarządzania i Finansów

Funkcjonowanie ochrony zdrowia: implikacje epidemii covid - 19

2 marca (wtorek) 2021 r. godz. 13:30 - 15:00


Z​aparszamy do udziału w Seminarium org​anizowanym przez Kolegium Zarządzania i Finansów. Szczegóły poniżęj. Funkcjonowanie polskiej ochrony zdrowia jeszcze przed pandemią covid-19 pozostawiało wiele do życzenia. Atak wirusa SARS-CoV-2 uświadomił wszystkim, jak bardzo zdrowie i ochrona zdrowia są ważne dla gospodarki, społeczeństwa, każdego z nas. Lista problemów do rozwiązania (np. leczenie chorych przewlekle chociażby na nowotwory) jest bardzo długa. Opinie decydentów/polityków zderzają się z opiniami środowiska medycznego i pacjentów. 

Funkcjonowanie ochrony zdrowia jest wypadkową osiągniętego poziomu rozwoju gospodarczego, historii narodu, jego obyczajów i kultury. Na podstawie opinii dyrektorów szpitali i całego personelu medycznego (lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek, ratowników medycznych …) należałoby dokonać zmian organizacyjnych i w zarządzaniu aby zwiększone finansowanie nie było jak lanie wody do sita. Wszystkie te elementy są zdeterminowane przez regulację prawną. Chodzi nie tylko o wprowadzanie nowych ustaw, które są w zgodzie z wcześniejszymi, ale także o akty niższego rzędu wydawane przez Ministerstwo Zdrowia, a właśnie te stanowią największą przeszkodę w sprawnym funkcjonowaniu szpitali. Chodzi o stworzenie właściwej architektury wyboru, czyli o wprowadzenie bodźców, które będą motywować do działania na rzecz jakości i dostępności świadczeń, a nie do realizacji partykularnych interesów. Właściwa architektura wyboru otworzyłaby przestrzeń do osiągnięcia skuteczności klinicznej i efektywności ekonomicznej.


Program seminarium:

 

Wprowadzenie. Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów: prof. Joanna Wielgórska – Leszczyńska

Część IWystąpienia Panelistów:  

dr n. med. Dorota Rabsztyn - wojewódzki konsultant ds. diagnostyki laboratoryjnej, kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

p. Waldemar Malinowski - Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych; przewodniczący Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych, dyrektor szpitala powiatowego – Jaworskie Centrum Medyczne sp. z o.o. w Jaworze;

dr Maciej Jewczak - Katedra Badań Operacyjnych, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki;

prof. dr hab. Ewelina Nojszewska – Katedra Ekonomii Stosowanej.

Część II. Dyskusja i odpowiedzi na pytania

Podsumowanie. Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów: prof. Joanna Wielgórska – Leszczyńska