Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
 

 Prof. dr hab. Adam Glapiński

 

​​Członek Rady Polityki Pieniężnej

Urodził się w 1950 r. w Warszawie. Ukończył warszawskie Liceum im. Stefana Batorego, a w 1972 r. ukończył Szkołę Główną Handlową i od początku związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. W okresie stanu wojennego był współprzewodniczącym podziemnej, nielegalnej „Solidarności” SGH. Obecnie jest profesorem w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Był też profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wykładał też na wielu uczelniach zagranicznych w tym wiele lat w University of Colorado at Boulder. 

Pełnił wiele ważnych funkcji w gospodarczej administracji publicznej. Był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. Pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji oraz senator IV kadencji Senatu RP, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Był doradcą ekonomicznym Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Obecnie jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S.A., Centralwings oraz KGHM Polska Miedź S.A. Był także prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. (Plus GSM).

Przez wiele lat kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej. Jest członkiem  International Joseph A. Schumpeter Society oraz European Society for the History of Economic Thought.