Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
logo do druku
 
Studenckie Koła Naukowe :

Studenckie Koła Naukowe – Zakład Polityki Gospodarczej | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

KZiF - Katedra Polityki Gospodarczej - Studenckie Koła Naukowe
 

 SKN GiKJ

 

Informacje o Studenckim Kole Naukowym

Gospodarki i Kultury Japońskiej

 

Skład władz Koła:         Tomasz Mazur - prezes

                                   Aleksandra Kowalska - wiceprezes

 

Opiekunowie:               Sensei Tsuneo Okazaki - Opiekun Dydaktyczny

                                   dr Krzysztof Piech - Opiekun Naukowy

 

Liczba członków:

Organizacja liczy 24 studentów SGH, w tym 4 studentów z wymiany zagranicznej z Japonii.

 

Zakres działalności:

Studenckie Koło Naukowe Gospodarki i Kultury Japońskiej założone zostało przy Katedrze Polityki Gospodarczej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie już w 1995 roku. Działalność Koła skupia się głównie na:

·        organizowaniu wykładów i spotkań z ekspertami w dziedzinach gospodarki i kultury japońskiej;

·        prowadzeniu badań naukowych nad biznesem japońskim;

·        organizowaniu projektów tematycznych podczas których członkowie Koła promują Kraj Kwitnącej Wiśni (spotkania, prezentacje, prelekcje i wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy);

·        poszerzaniu wiedzy członków Koła na temat Japonii;

Największym projektem Koła są organizowane rokrocznie Dni Japonii. Jest to trzydniowy projekt edukacyjno-środowiskowy, odbywający się na terenie Szkole Głównej Handlowej. Uczestnicy zapoznawani są z elementami kultury japońskiej, mają możliwość obejrzenia wystaw tematycznych, biorą udział w pokazach i warsztatach. Poprzez partycypowanie w wykładach, panelach dyskusyjnych poświęconych japońskiej ekonomii, historii i biznesowi studenci mają możliwość poznania uwarunkowań gospodarczych Japonii. Dokonuje się to dzięki prowadzeniu poszczególnych części imprezy przez specjalistów w danych dziedzinach - zarówno wykładowców SGH, jak i przedstawicieli japońskich firm.

 

Kolejnym cyklicznym projektem jest Rajd po Kulturze Japonii. Jest to projekt skoncentrowany przede wszystkim na warsztatach, ale także wykładach i prezentacjach, których celem jest dokładna analiza wybranych aspektów kultury japońskiej. Do tej pory projekt obejmował m. in. spotkanie herbaciane, formowanie drzewek bonsai, warsztaty robienia sushi oraz warsztaty origata.

Najnowszym projektem Koła jest Japanese Study Group. Jest to cykl warsztatów, podczas których studenci SGH, ale także innych warszawski uczelni wspólnie uczą się japońskiego. Projekt miał swoją edycję pilotażową w grudniu 2015 roku a wraz z początkiem semestru letniego 2015/2016 (15 lutego) realizowana jest jego pierwsza edycja. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Lekcje przygotowywane i prowadzone są przez członków grupy wraz ze studentami z wymiany z Japonii. W edycji pilotażowej poza studentami SGH uczestniczyli studenci wielu warszawskich uczelni m.in. Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Członkowie Koła zdobywają i poszerzają swoją wiedzę na temat Japonii na cotygodniowych zebraniach Koła, podczas których wygłaszane są prezentacje na temat wybranych aspektów japońskiej kultury oraz biznesu, a także poprzez uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach związanych
z Japonią, odbywających się na terenie Warszawy.

 

Ostatnio realizowane duże projekty:

Rajd po Kulturze Japonii VI – listopad 2015

Rajd po Kulturze Japonii to cykliczna trzydniowa impreza, obejmująca warsztaty, prezentacje
i wykłady, których celem jest dokładna analiza wybranych aspektów kultury. Tematem przewodnim szóstej edycji projektu byli współcześni. Uczestnicy projektu mieli okazję odbycia swoistej „podróży w czasie”. Dowiedzieli się więcej o współczesnych japońskich wojownikach, poznali niezmienne od wieków zasady respektowane także przez współczesnych samurajów – kodeks Bushido. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji, takich jak warsztaty robienia sushi czy pokaz filmu Akiry Kurosawy "Ame Agaru".

Dni Japonii XVII - kwiecień 2015

Dni Japonii to sztandarowy cykliczna impreza SKN Gospodarki i Kultury Japońskiej, która miała swoją 17. edycję. Podczas trzydniowego projektu zaoferowaliśmy uczestnikom szereg wykładów dotyczących japońskiej gospodarki, historii i biznesu, przeplatanych różnego rodzaju pokazami oraz warsztatami z zakresu japońskiej kultury i sztuki. Myślą przewodnią, tematyką XVII edycji Dni Japonii były japońskie inwestycje w Polsce. Poprzez organizowane wykłady, a w szczególności panel dyskusyjny staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: czy Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestycji zagranicznych, szczególnie inwestycji japońskich, kiedy i dlaczego japońskie firmy zdecydowały się na lokalizację swoich inwestycji w Polsce oraz czy i jakim zainteresowaniem obecnie cieszy się wśród Japończyków rynek polski. W panelu wzięli udział pan Paweł Gołębiowski – Business Development Manager w Mitsubishi Corporation i wiceprezes Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego, pan Adam Pawłowicz – wiceprezes Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego, pan Leszek Michalak –

 

Burmistrz Miasta Żarów, pan prof. Henryk Lipszyc – dyrektor Centrum Badań nad Japonią
w Collegium Civitas i pan Tomasz Olejniczak – wykładowca z Akademii Leona Koźmińskiego. Urozmaiceniem tematów biznesowo-ekonomicznych były cieszące się przy każdej edycji dużym zainteresowaniem warsztaty robienia sushi, warsztaty kaligrafii, warsztaty pieczątek japońskich czy warsztaty taneczne. Uczestnicy projektu mieli także okazję wzięcia udziału w wykładach z case study poprowadzonych przez Shiseido Polska i SOTI Natural.


Logo SKN GiKJ.jpg


 
 
 

 Masz pytanie?

 
 
Zadaj pytanie:
Telefon:
E-mail:
Imię i nazwisko:
Nazwa instytucji:
Wpisz kod z obrazka powyżej
Dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie w celu udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana pytanie. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych jest dostępnych tutaj

Masz Pytanie?

Wypełnij formularz dostępny on-line. Kliknij NAPISZ.