Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie

​​​​​
 

 Konferencja

 
​​

15 sierpnia 2021 r. minęła 50. rocznica zawieszenia wymienialności dolara na złoto. Zerwanie z ustanowionym w 1944 r. na konferencji w Bretton Woods kruszcowym pokryciem pieniądza było jednym z najważniejszych wydarzeń w polityce gospodarczej, finansach i historii pieniądza.

W związku z tą ważną rocznicą mamy przyjemność poinformować, iż Instytut Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej​ wspólnie z Instytutem Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz we współpracy z Obserwatorium Finansów w Genewie (Observatoire de la Finance) organizują konferencję pt. System z Bretton Wood​s i jego dziedzictwo.


Konferencja będzie składała się z dwóch części:

  • część I - 19 listopada 2021 r. (godz. 10:00 - 14:10) - konferencja w SGH (Aula Główna, budynek główny) oraz YouTube - konferencja w trybie hybrydowym (formuła otwarta - bez obowiązku zapisów)

  • część II – 16-18 maja 2022 r. - konferencja wyjazdowa w ośrodku konferencyjnym – Hotel Gołębiewski w Mikołajkach (zgłoszenie uczestnictwa)

Część I

Na konferencji w dniu 19 listopada 2021 r. zostaną zaprezentowane wystąpienia prelegentów reprezentujących polskie i zagraniczne ośrodki akademickie, a także instytucje finansowe. Tematyka tych wystąpień obejmować będzie następujące grupy problemów:

  • geneza powstania systemu z Bretton Woods oraz implikacje jego zasad dla polityki gospodarczej (monetarnej, fiskalnej, kursowej, kontroli przepływów kapitałowych),

  • przyczyny, dla których prezydent R. Nixon podjął w sierpniu 1971 r. decyzję o zawieszeniu wymienialności dolara na złoto,

  • krótkookresowe i długookresowe konsekwencje zawieszenia tej wymienialności,

  • możliwości przywrócenia w polityce monetarnej wybranych elementów systemu z Bretton Woods - jeśli tak, to jakich i w jakiej formule?

Część II

Dysputy naukowe rozpoczęte w dniu 19 listopada 2021 r. będą kontynuowane w dniach 16-18 maja 2022 r. podczas drugiej części konferencji, która odbędzie się w formie wyjazdowej (ośrodek konferencyjny – Hotel Gołębiewski w Mikołajkach).

Przewidujemy prezentacje napisanych specjalnie na to wydarzenie naukowe artykułów, które zostaną opublikowane w książce pokonferencyjnej. Wstępny harmonogram tej części konferencji jest następujący:

  • 16 maja 2022 r. - pierwsza sesja (popołudniowa) - Geneza powstania systemu z Bretton Woods oraz implikacje jego zasad dla polityki monetarnej, kursowej, fiskalnej, kontroli przepływów kapitałowych, społecznej itp. - prezentacja artykułów.

  • 17 maja 2022 r. - druga sesja (poranna) - Przyczyny uchylenia 15 sierpnia 1971 r. przez Prezydenta R. Nixona zasad polityki monetarnej z Bretton Woods. Konsekwencje gospodarcze, polityczne, społeczne zawieszenia wymienialności dolara na złoto - prezentacja artykułów.

  • 17 maja 2022 r. - trzecia sesja (popołudniowa) - Możliwości przywrócenia w polityce monetarnej wybranych elementów systemu z Bretton Woods -  jeśli tak, to jakich i w jakiej formule? - prezentacja artykułów i dyskusja panelowa.

  • 18 maja 2022 r. - czwarta sesja (poranna) - Wnioski końcowe i podsumowanie konferencji.


 
 
 
 

 Link do wydarzenia

 
​​2019.10.15_Patronat_Honorowy_JM_Rektora_logo-01.png
 
 
 

 Sponsor główny

 
​​PKO-BANK-POLSKI-RGB-31mm.jpg
 
 

 Sponsor

 
 

Logo_ZBP.jpg