Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Konferencja z cyklu przedsiębiorczość 14-16 maja 2018

 
plakat.jpg

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Przedsiębiorczość” pt.: "Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018"
okladka_Etyka_ Ostaszewski.jpgwkładka sponsorska.pdfpartnerzy konferencji.pdf
publikacja konferencyjna.pdfpublikacja konferencyjna.pdf
 
W dniach 14-16 maja 2018 r. w Mikołajkach odbyła się  po raz trzynasty Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018. Organizatorem konferencji był Instytut Finansów w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

_DSC5417.jpg

 
Konferencję uroczyście otwartą przez Dyrektora Instytutu Finansów prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego zaszczycili swoim udziałe :
- dr hab. prof. SGH Ryszard Bartkowiak, Dziekan KZiF SGH
- dhc SGH Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich,
- Katarzyna Zajdel-Kurowska, Członek Zarządu NBP oraz liczne grono prominentnych referentów i  uczestników.
 
Specjalnym gościem honorowym konferencji był
prof. Paul H. Dembiński – dyrektor Obserwatorium Finansowego w Genewie.
 
Wykład inauguracyjny pt.: Wkład Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie do dorobku nauki o finansach wygłosił dr. hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH. Kolejne dwie prezentacje prof. dr hab. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej oraz dr Elżbiety Malinowskiej-Misiąg dotyczyły ewolucji sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce oraz dyscypliny finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego  na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pierwszy dzień konferencji zakończyły prezentacje prof. Paula H. Dembińskiego oraz prof. dr hab. Anny Karmańskiej i zaraz po nich  ożywiona dyskusja w ramach panelu: Kategorie etyki, sprawiedliwości i racjonalności w historii myśli ekonomicznej w latach 1918-2018.

W drugim dniu konferencji uczestnicy mieli okazję posłuchać wystąpień i wziąć udział w dyskusji panelowej w dwóch blokach tematycznych: Racjonalność a sprawiedliwość systemu podatkowego w Polsce w latach 1918-2018 oraz Dorobek laureatów Nagrody Nobla w postrzeganiu człowieka jako podmiotu gospodarującego.

Trzeci, ostatni dzień konferencji poświęcony był prezentacjom badań naukowych. W ramach panelu: Finanse jako obszar eksploracji naukowej, uczestnicy mieli okazje zaprezentować wyniki własnych badań naukowych i odpowiedzieć na pytania słuchaczy.

Wszystkie wystąpienia sprowokowały żywą dyskusję, bezpośrednio w trakcie obrad, jak i w kuluarach. Dały asumpt do żywych polemik, wymiany myśli i przedstawienia własnych poglądów i refleksji. Konferencja bez wątpienia pozostanie długo w pamięci jej uczestników. Warto podkreślić, że zaowocowała wydaniem monografii naukowej pod redakcją prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego oraz dr. hab. prof. SGH Michała Wrzesińskiego pt. Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018, która jest podsumowaniem treści prezentowanych podczas tegorocznego spotkania.
Projekt został zrealizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Sponsorami Konferencji byli: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Związek Banków Polskich.
 
 

ZNAK_NBP_projekt_realizowany.jpg

Sponsorzy:

BFG.jpg

 

UFGlogo z pełną nazwą.png

Logo_ZBP_01_(jpg)_080724.jpg