Informacja o karierze naukowej:
doktorant prof. dr hab. Teresy Słaby
Stopień naukowy:
doktor habilitowany nauk ekonomicznych (2014)
doktor nauk ekonomicznych (2005)
Dyplom Master in Business Administration (2002) Groupe Ecole Supérieur de Commerce de Rennes (Francja)
Twórca portalu www.ekonomiawkulturze.pl promującego narzędzia i wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych w sferze kultury.
Autor rozprawy doktorskiej „Konsumpcja usług kultury", która obejmowała swoim zakresem merytorycznym problematykę badania wpływu zmian po stronie podaży usług kultury wywołanych m.in. komercjalizacją kultury, integracją Polski z UE, finansowaniem kultury ze środków strukturalnych UE oraz rozwojem przemysłów kultury na konsumenta usług kultury w wymiarze: poziomu i jakości konsumpcji usług kultury oraz wzorców (modeli) konsumpcji usług kultury.
Autor rozprawy habilitacyjnej „Przemysły kreatywne w Polsce - uwarunkowania i perspektywy". Doktor habilitowany nauk ekonomicznych od dnia 17.11.2014 r. Kierownik projektu Studia Podyplomowe Menedżer Innowacji finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Trener z zakresu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, fundraisingu, zarządzania w sektorze kreatywnym. Absolwent kursu dla trenerów, wykładowców i organizatorów szkoleń z zakresu funduszy strukturalnych organizowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, w ramach projektu PHARE „Wzmacnianie wdrażania dorobku wspólnotowego na poziomie regionalnym".
Prowadzi szkolenia z tematyki pozyskiwania środków pomocowych z UE, zarządzania projektami, polityki strukturalnej UE, przemysłów kreatywnych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe z zakresu:
- zarządzania projektami finansowanymi ze środków publicznych
- przygotowania wniosków o dofinansowanie projektów ze środków publicznych
- doradztwa dla przedsiębiorstw w pozyskiwaniu środków publicznych
- współpracy z sektorem kreatywnym
- analizy biznesowej i rynkowej dla start-up
Autor pierwszego w Polsce przedmiotu e-learningowego „Przemysły kultury w gospodarce rynkowej” podejmującego problematykę ekonomicznego postrzegania i analizy działalności kulturalnej. Autor i współautor licznych publikacji z zakresu zarządzania środkami UE, przemysłów kultury. Aktualną listę publikacji znajdziesz tutaj.
Absolwent Podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Absolwent studiów MBA w Ecole Superieure de Commerce w Rennes we Francji, Kierunek International Commerce.
Visiting Professor w School of Economics, Fudan University, Chińska Republika Ludowa.
Zasadniczy zakres zainteresowań badawczo - naukowych:
- Ekonomia kultury
- Przemysły kultury
- Przemysły kreatywne
- Przemysły czasu wolnego
- Konsumpcja usług kultury
- Pozyskiwanie środków finansowych z UE
- Zarządzanie projektem europejskim
- Wsparcie rozwoju przedsiębiorstwa ze środków publicznych
- Budowanie strategii marketingowej innowacyjnych przedsiębiorstw
- Planowanie marketingowe dla start-up
- Mechanizmy publicznego wsparcia wdrażania innowacyjnych produktów
Działalność ekspercka w ramach programów foresight - Mazovia i Polska, członek Komisji Oceny Projektów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Asesor w ramach Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Ekspert krajowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Współpraca ekspercka z Miastem Stołecznym Warszawa w ramach projektu European Creative Cluster Lab.
Od 2008 roku prowadzi działalność gospodarczą z zakresu doradztwa w pozyskiwaniu środków UE, doradztwa biznesowego, szkoleń, rozliczania i zarządzania środkami publicznymi (dotacje europejskie), badań i ekspertyz.
Współpracuje z następującymi organizacjami:
Proponowane zakresy prac doktorskich:
- efektywność funduszy europejskich
- wdrażanie funduszy europejskich
- ekonomia kultury
- przemysły kreatywne
- innowacje w organizacji
- rozwój regionalny w oparciu o organizacje innowacyjne
- konsument na rynku dóbr i usług kultury
- przedsiębiorczość i innowacyjność
- polityka regionalna UE
- polityka spójności UE
Przewody doktorskie pod kierunkiem dr hab. Rafała Kasprzaka:
- Rafał Siemieniecki, tytuł rozprawy: Status organizacji pożytku publicznego, a efektywność funkcjonowania fundacji korporacyjnych. Przewód otwarty przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów w dniu 16.02.2015.
- Patryk Koć, tytuł rozprawy: Przedsiębiorczość akademicka w kreowaniu innowacji w polskich uczelniach technicznych. Przewód otwarty przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów w dniu 14.03.2016. Publiczna obrona odbyła się w dniu 21.12.2020.
- Łukasz Skawiński, tytuł rozprawy: Finansowanie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce. Przewód otwarty przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów w dniu 27.06.2017. Publiczna obrona rozprawy odbyła się w dniu 03.12.2018.
- Paweł Wach, tytuł rozprawy: Metoda Design Thinking jako innowacja w zarządzaniu relacjami z klientem. Przewód otwarty przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów w dniu 15.04.2019.
- Zbigniew Zabielski, tytuł rozprawy: Możliwość wykorzystania funduszy europejskich w procesach zarządzania zasobami ludzkimi przez organizację. Przewód otwarty przez Radę Kolegium Zarządzania i Finansów w dniu 15.04.2019.