Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
logo do druku
 
O Katedrze :

O Katedrze – Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

KZiF - Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego - O Instytucie
 

 O KATEDRZE

 

Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego została utworzona w semestrze letnim 2001 roku. Jej powołanie było odpowiedzią na potrzeby praktyki zarządzania gospodarką i finansami samorządu terytorialnego w Polsce oraz badań naukowych w tej dziedzinie. SGH dysponowała bowiem odpowiednio wykształcona kadrą, która w większości ukończyła studia na kierunku gospodarka miejska, a doświadczenie praktyczne w zakresie gospodarki samorządu terytorialnego zdobyła na stażach zagranicznych. (USA, Niemcy, Austria) oraz w realizacji projektów USAID w Polsce. Dzięki temu pracownicy Katedry mogli kompetentnie realizować projekty dla jednostek samorządu terytorialnego i prowadzić badania wzbogacające wiedzę o problemach funkcjonowania i rozwoju tych jednostek.

Działalność Katedry nawiązuje do tradycji badań naukowych i kształcenia samorządowego zapoczątkowanych w SGH w 1915r. przez Katedrę Polityki Komunalnej (w okresie międzywojennym istniał w SGH kierunek Samorząd Terytorialny), a po wojnie od 1953 r. kontynuowany przez Katedrę Gospodarki Miejskiej, Katedrę Polityki Mieszkaniowej, a następnie przez Instytut Gospodarki Miejskiej i Polityki Mieszkaniowej. Katedra w swych obecnych badaniach poszukuje rozwiązań zwiększających efektywność i skuteczność zarządzania gospodarką samorządu terytorialnego oraz sprzyjających poprawie jakości świadczonych przez nią usług. Jej misją jest bowiem służenie praktyce i teorii gospodarowania w tej dziedzinie. 

 
Zorganizowane konferecje w latach 2012 - 2013
  • 22.05.2012r. konferencja pt. „Samorządowa Gmina w nowoczesnym Państwie"
  • 17.04.2013r. konferencja pt. „Zagadnienia finansowe i prawne nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. 
 
 

 Struktura