Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Kolegia SGH > Polski > Aktualność

Zmarł prof. Antoni Rajkiewicz

2021-07-27 KES kategoria: informacja 

Z żalem żegnamy Profesora Antoniego Rajkiewicza (1922-2021), nestora polityków społecznych, który odegrał ważną rolę w budowie interdyscyplinarnego środowiska tworzącego teoretyczne podstawy polityki społecznej w Polsce.

Profesor Antoni Rajkiewicz rozpoczął pracę w SGH w 1948 roku w łódzkim oddziale Uczelni. Od 1950 r. był zatrudniony w Katedrze Planowania Gospodarki Narodowej SGPiS. W 1954 roku, podczas pierwej w SGPiS publicznej obrony rozprawy doktorskiej, uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1962 – na ówczesnym Wydziale Ekonomika Produkcji – doktora habilitowanego. Po reaktywacji Instytutu Gospodarstwa Społecznego, został kierownikiem Zakładu Badań Problemów Zatrudnienia. Zakład wszedł do utworzonej w 1958 roku Katedry Polityki Społecznej. Zainteresowania Profesora problematyką społeczną i społecznymi aspektami rozwoju doprowadziły w 1968 r. do utworzenia w ówczesnej SGPiS Wydziału Ekonomiczno-Społecznego. Prof. Rajkiewicz został jego pierwszym dziekanem.

Mimo przejścia do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie z kolei współtworzył Instytut Polityki Społecznej, utrzymywał współpracę naukową z Wydziałem i Kolegium Ekonomiczno-Społecznym jako recenzent rozpraw habilitacyjnych i doktorskich oraz konsultant w wielu projektach badawczych. W latach 1964–1976 prof. Antoni Rajkiewicz wypromował w naszej Uczelni 18 doktorów.

Żegnamy wybitnego znawcę polityki społecznej, mentora i nauczyciela wielu pokoleń badaczy, człowieka niezwykle zasłużonego dla nauki, oddanego idei sprawiedliwości społecznej. Był dla nas autorytetem, którego opinie cechowały się obiektywnością, uczciwością badawczą i przenikliwością.

 

Dziekan i społeczność akademicka

Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH w Warszawie

Archiwum

 
 
 

 Wydarzenia